Трампу надали «певний імунітет» від кримінального переслідування: постанова суду

Джерело: CNN

Верховний суд США постановив, що Дональд Трамп може претендувати на “певний імунітет” від кримінального переслідування за дії, які він вчинив під час свого президентства.

Рішення ухвалили за партійною лінією – шість консервативних суддів винесли рішення проти трьох ліберальних.

За словами голови Верховного суду Джона Робертса, президенти дійсно потребують імунітету для своїх офіційних дій. Однак не все, що роблять президенти, є офіційним.

“Ми дійшли висновку, що згідно з нашою конституційною структурою поділу влади, характер президентської влади вимагає, щоб колишній президент мав певний імунітет від кримінального переслідування за офіційні дії під час перебування на посаді. Принаймні щодо виконання президентом своїх основних конституційних повноважень цей імунітет має бути абсолютним”, — заявив Робертс.

Водночас він додав, що “президент не має імунітету щодо своїх неофіційних дій, і не все, що робить президент, є офіційним. Президент не стоїть над законом”.

“Але Конгрес не може криміналізувати поведінку президента під час виконання обов’язків виконавчої гілки влади, згідно з Конституцією”, – наголосив Робертс.

Відповідно до рішення Верховного суду США, тепер суд першої (нижчої) інстанції повинен буде оцінити, що з поведінки Трампа відповідає вимогам Верховного суду, і що все ж таки можна буде вважати кримінальним злочином. У вердикті йдеться, що для цього суду першої інстанції потрібне буде додаткове засідання.

“Відповідно, ми повертаємося до окружного суду, щоб визначити у першій інстанції – з урахуванням того, що ми не маємо інформації – чи кваліфікується поведінка Трампа в цій галузі як офіційна, чи неофіційна”, – пояснив голова Верховного суду.

Як зауважили у виданні, це судове рішення ризикує ще більше затягнути судовий процес за обвинуваченнями Трампа у справі щодо спроб скасувати результати виборів 2020 року.

Трамп, своєю чергою, привітав рішення Верховного суду США, назвавши його “великою перемогою для Конституції і демократії”.

  • Верховний суд США скасував рішення суду нижчої інстанції, що дозволяло висувати звинувачення нападникам на Капітолій 6 січня 2022 року в перешкоджанні офіційній процедурі визнання результатів президентських виборів 2020 року.

Європейська комісія попередила Словаччину, що розпочне негайні судові заходи, якщо країна ухвалить закон, що передбачає обмеження на діяльність неурядових організацій та ЗМІ.

Заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Олександр Балануца провів переговори з послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі. Сторони зокрема обговорили нещодавно підписану угоду про підтримку України та подальшу співпрацю.

24 липня, виступаючи у Конгресі США, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що війна у Секторі Гази може закінчитися вже завтра, якщо ХАМАС “здасться, складе зброю і звільнить усіх заручників”.

Ввечері 24 липня речник Військово-Морських сил України Дмитро Плетенчук повідомив, що Росія вивела усі свої військові кораблі з Азовського моря.

Чехія приєдналася до коаліції безпілотників для України на чолі з Латвією та Великою Британією після того, як делегація країни підписала меморандум про взаєморозуміння під час 75-го ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні.