Травень 2025 року став другим найспекотнішим за історію спостережень
Джерело: Reuters
Травень 2025 року став другим найспекотнішим з початку ведення спостережень. Тепліше було лише в травні 2024-го.
За даними Служби зміни клімату ЄС Copernicus (C3S), минулого місяця глобальна температура поверхні Землі в середньому була на 1,4 °C вищою, ніж у доіндустріальний період 1850-1900 років.
Це перервало серію надзвичайної спеки, в якій 21 з останніх 22 місяців середня глобальна температура перевищувала на 1,5 °C доіндустріальні часи, хоча вчені попереджали, що ця перерва навряд чи буде тривалою.
“Хоча це може дати планеті короткий перепочинок, ми очікуємо, що поріг у 1,5°C знову буде перевищено в найближчому майбутньому через подальше потепління кліматичної системи”, – сказав директор C3S Карло Буонтемпо.
Зміна клімату насамперед зумовлена викидами парникових газів, які виникають через спалювання викопного палива. Минулий рік став найспекотнішим на планеті за всю історію спостережень.
Окреме дослідження, оприлюднене в середу групою кліматологів World Weather Attribution, засвідчило, що спричинені людиною кліматичні зміни стали причиною рекордної спеки в Ісландії та Гренландії минулого місяця. Температура була приблизно на 3°C вищою, ніж за нормальних умов, що призвело до посиленого танення льодовикового покриву Гренландії.
“Навіть країни з холодним кліматом переживають безпрецедентну спеку”, – зазначила Сара Кью, співавторка дослідження і наукова співробітниця Королівського метеорологічного інституту Нідерландів.
Глобальний поріг потепління у 1,5°C — це межа, яку країни взяли на себе зобов’язання не перевищувати згідно з Паризькою кліматичною угодою, аби запобігти найсерйознішим наслідкам зміни клімату.
Світ ще технічно не перевищив цю ціль, яка стосується середньої глобальної температури на 1,5°C протягом десятиліть.
Однак деякі вчені стверджують, що її вже неможливо реалістично досягти, і закликають уряди швидше скоротити викиди CO2, щоб обмежити перевищення і посилення екстремальних погодних явищ.
- Кліматичні зміни по всьому світу становлять загрозу для людей, які страждають на астму та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
- Єврокомісар з питань клімату Вопке Хукстра заявив, що через зміну клімату ймовірність конфліктів і воєн може зрости вчетверо.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.