Три іноземні вантажні судна прорвали російську блокаду у Чорному морі увійшовши в український порт – Forbes

Джерело: Forbes

Три цивільних вантажних судна — з Ізраїлю, Греції та одне з турецько-грузинською реєстрацією — у неділю пройшли російську блокаду в Чорному морі та стали на якір в одному з українських зернових портів у дельті Дунаю.

Пройшло 22 дні після того, як Росія вийшла з “Чорноморської зернової ініціативи” та пригрозила заблокувати українські порти, зупинивши перевезення. Проте погрози РФ виявились блефом.

“Повідомлення про три цивільні кораблі, які безперешкодно припливли до України, можуть свідчити про те, що Росія або не бажає, або не в змозі проводити такі обшуки на даний момент”, — зазначив Інститут вивчення війни.

Низка літаків НАТО ретельно стежила за кораблями, коли вони пливли до Ізмаїла, невеликого українського порту навпроти Румунії на річці Дунай. Судна, імовірно, будуть завантажувати зерно в Ізмаїлі, а потім повертатимуться в Чорне море і далі до іноземних портів.

Ізраїльське судно з рейком Ams1, а також грецьке судно з рейком Sahin 2 відпливли на північ від протоки Босфор, а турецько-грузинський Yilmaz Kaptan — на захід від північної Туреччини.

Над ними патрулювали не менше чотирьох військових літаків НАТО: патрульний літак ВМС США P-8, американський !Челленджер” із радаром сканування поверхні, безпілотник RQ-4 ВПС США та літак раннього попередження E-3 від НАТО. Жоден із літаків зазвичай не має зброї, але винищувачі НАТО, включно з італійськими винищувачами Eurofighter і румунськими F-16, були поблизу в Румунії.

Три вантажні судна не доклали зусиль, щоб приховати свої наміри. Усі вони ввімкнули свої радіотранспондери, зробивши своє місцезнаходження та курс видимими для всіх, хто має доступ до Інтернету та вебсайтів для відстеження суден.

Потерпілий Чорноморський флот РФ, який втратив кілька кораблів від українських ракет і був закритий у Чорному морі, оскільки Росія розширила свою війну проти України 17 місяців тому, сигналізував, що зупинить або навіть атакує кораблі, що пливуть до України.

Незабаром після того, як Росія в односторонньому порядку скасувала 11-місячну зернову угоду, яка сприяла експорту 32 мільйонів тонн українського зерна, Чорноморський флот розгорнув корвет “Сергей Котов” у південній частині Чорного моря в зоні дії головного моря – шляхи з протоки Босфор до Одеси, стратегічного порту України.

Проте ні “Сергіей Котов”, ні будь-яке інше російське судно не втручалися, оскільки три цивільних судна прямували не до Одеси, а до Ізмаїла. Україна перебудовує свої порти на Дунаї як альтернативу Одесі часів війни.

Російські ракети регулярно завдають ударів по Одесі, але напади на дунайські порти відбуваються рідше, ймовірно, через близькість цих портів до території НАТО. 24 липня російський безпілотник завдав удару по зерновому складу в Рені, ще одному українському порту на Дунаї, та ледь не потрапив у Румунію.

Успішне проходження російської блокади трьома кораблями може дати сигнал міжнародним вантажовідправникам, що відновлювати операції з українських портів досить безпечно.

“Схоже, що російські сили не бажають або не можуть примусово зупиняти та обшукувати нейтральні судна, які прямують до України через Чорне море, попри нібито висунуті для цього умови”, — зазначає ISW.

Питання, чи будуть вантажовідправники ризикувати довшою поїздкою залишається відкритим. Дунайським портам бракує потужності, щоб повністю замінити Одесу як зерновий порт.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.