Туреччина скорочує постачання товарів подвійного призначення до Росії на тлі тиску США
Джерело: Forbes
Наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.
З початку повномасштабної війни проти України та запровадження західних санкцій експорт цих товарів з Туреччини до РФ переживав справжній бум — за 11 місяців 2023 року обсяг постачання був у шість разів вищим проти 2021 року.
Наприкінці 2023 року постачання з Туреччини до Росії напівпровідників, електронного та оптичного обладнання, а також друкованих плат та обладнання для зв’язку обвалилися на 40%, згідно з даними турецької митної статистики. За підсумками листопада 2023 року з Туреччини до РФ ввезли товарів подвійного призначення на $8,4 млн, проте ще у вересні поставки сягали майже $13,9 млн, тоді як у березні — перевищувало $15 млн.
Зауважується, що під удар потрапили товари, внесені до санкційних списків США та Євросоюзу. Водночас сукупний імпорт з Туреччини в РФ досі вдвічі перевищує довоєнні рівні.
Так, проблеми РФ з обходом західних санкцій почалися невдовзі після того, як в Анкарі побувала делегація американських посадовців на чолі з заступником міністра фінансів та куратором фінансової розвідки США Браяном Нельсоном.
- 19 грудня 2023 року Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США (OFAC) наклало санкції на десять юридичних і чотирьох фізичних осіб з Ірану, Малайзії, Гонконгу та Індонезії, які підтримують виробництво Іраном безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
- Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
- За даними Bloomberg, Європейський Союз розпочав обговорення нового пакету санкцій проти РФ, який планують затвердити до 24 лютого.
- Державні банки Китаю посилюють обмеження на фінансування російських клієнтів після того, як США запровадили вторинні санкції проти закордонних фінансових компаній, які допомагають Росії.
- 26 грудня 2023 року Міністерство економіки Тайваню заявило, що розширило список санкційних товарів для Росії та Білорусі у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну, щоб запобігти використанню тайванських високотехнологічних товарів у військових цілях.
У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.
7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.
7 липня під час патрулювання високогірної ділянки українсько-румунського кордону військовослужбовці відділу прикордонної служби “Ділове” Мукачівського загону виявили тіло невідомого чоловіка.
Керівник Центру вивчення окупації, колишній радник мера міста Петро Андрющенко повідомив, що у тимчасово окупованому Маріуполі окупанти зводять масштабний секретний об’єкт поблизу нової об’їзної дороги.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.