Туск про вибори: Наступні два тижні вирішать майбутнє Польщі
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск в Х заявив, що наступні два тижні “вирішать майбутнє країни” — другий тур президентських виборів відбудеться 1 червня.
Після напруженого першого туру мер Варшави Рафал Тшасковський, кандидат від проєвропейської Громадянської коаліції, отримав 31,36% голосів. Його головний суперник — Кароль Навроцький від партії “Право і справедливість”, підтримуваний нинішнім президентом Анджеєм Дудою — набрав 29,54%.
Як і передбачали опитування громадської думки, жоден із кандидатів не набрав 50% голосів, необхідних для перемоги у першому турі. Тож результат виборів вирішиться у другому турі у боротьбі між Тшасковським та Навроцьким.
Вибори стали центральною подією у конфлікті між парламентом, який після 2023 року контролює проєвропейська коаліція Туска, і правим президентом, який неодноразово блокував реформи.
У ніч після першого туру Туск написав у соцмережах: “На карту поставлено все. Жодного кроку назад!” і додав, що розгортається боротьба за кожен голос виборця.
У понеділок кандидати відновили агітацію: Тшасковський — у Кельце, Навроцький — у Гданську. Обом доведеться боротися за голоси прихильників інших кандидатів, зокрема ультраправого Славоміра Менцена (14,8%) і Гжегожа Брауна (6%).
- Додамо, напередодні президентських виборів у Польщі Росія активізувала чергову фазу інформаційної війни проти європейського суспільства. Як зазначили у ГУР, головний інструмент Кремля – спецоперація під назвою Doppelganger (“Двійник”). Це одна з наймасштабніших та найтриваліших інформаційних кампаній Росії, що спрямована на країни ЄС і НАТО.
Кабінет Міністрів затвердив новий порядок, котрий дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Відтепер це стосується і періодів роботи у країнах, з якими Україна не має відповідних міжнародних угод.
19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру відмовлятися від курсу в НАТО та проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.
19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.
19 травня канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив, що після телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Путіним, поставили до відомо главу Білого дому про намір посилити санкції проти Росії.
Під час двогодинної телефонної розмови 19 травня президенти США Дональд Трамп і Росії Володимир Путін обговорили низку питань, зокрема обмін ув’язненими за формулою “9 на 9” та можливість особистої зустрічі, повідомив помічник глави РФ Юрій Ушаков.