У 2024 році потепління на планеті вперше перевищило 1,5 градуса
Джерело: The Guardian
У 2024 році глобальна температура повітря вперше за історію спостережень перевищила цільовий показник у 1,5 градуса, що призвело до екстремальних погодних умов.
За даними Служби змін клімату ЄС “Коперник” (C3S), торік середня температура була на 1,6 градуса вище доіндустріального рівня. Це на 0,1 градуса вище порівняно з 2023 роком, який також був рекордно спекотним.
Основною причиною потепління залишається спалювання викопного палива. Доки людство не знайде ефективну заміну вугіллю, нафті та газу, ситуація не покращиться.
Хоча того року цільовий показник Паризької кліматичної угоди про неперевищення глобальної температури повітря на 1,5 градуса було порушено, це не означає, що цієї мети вже не можна досягнути. Однак це свідчить, що невтішна ситуація з кліматом посилюється. Кожен рік за останнє десятиліття ставав все спекотнішим.
Дані C3S також свідчать, що 10 липня 2024 року рекордні 44% планети зазнали сильного та екстремального теплового стресу, а найспекотніший день в історії зафіксовано 22 липня.
“Нині існує надзвичайно висока ймовірність того, що ми перевищимо довгостроковий середній показник у 1,5 градуса, встановлений Паризькою угодою. Ці високі глобальні температури спільно з рекордними світовими рівнями водяного пару в атмосфері у 2024 році призвели до безпрецендентних хвиль тепла та сильних дощів”, – повідомила заступниця директора C3S Саманта Берджесс.
Доктор Фрідерік Отто з Імперського коледжу Лондона наголосив, що ці дані показали, яким небезпечним є життя при температурі 1,5 градуса.
“Світу не потрібно придумати чарівне рішення, щоб зупинити погіршення ситуації у 2025 році. Ми точно знаємо, що нам потрібно зробити, щоб відмовитись від викопного палива, зупинити вирубку лісів та зробити суспільства стійкішими”, – сказав він.
Очікується, що викид вуглекислого газу у 2024 був рекордним, відтак, поки немає жодних ознак відмови від викопного палива. За таких умов, до кінця століття світу загрожує катастрофічне глобальне потепління на 2,7 градуса.
Щоб мати шанс знизити температуру нижче 1,5 градуса, потрібно скоротити викиди на 45% до 2030 року.
Температура повітря піднялась у першій половині 2024 року через природнє кліматичне явище Ель-Ніньо, але залишалась високою і в другому півріччі, після розсіяння Ель-Ніньо.
Деякі фахівці занепокоєні, що виник неочікуваний фактор, який призвів до пришвидшення глобального потепління.
Тепліше повітря утримує більше водяної пари, що призводить до потужних злив та повеней. Це також поєднується з високими температурами на поверхні моря, які призводять до потужних штормів, ураганів і тайфунів.
Ендрю Десслер, професор-кліматолог Техаського університету A&M зреагував на нові температурні рекорди.
“Кожен рік до кінця вашого життя буде одним з найспекотніших. Це, своєю чергою, означає, що 2024 буде одним з найпрохолодніших у цьому столітті. Насолоджуйтесь ним”, – сказав він.
- Дослідники виявили, що на інтенсивність опадів, які чотири дні поспіль випадали у Європі у вересні 2024 року, вплинуло глобальне потепління.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.