У Білому домі точаться дебати щодо дозволу Україні атакувати зброєю США всередині РФ – NYT

Джерело: The New York Times

У Білому домі тривають дебати щодо того, аби США дозволили Україні завдавати ударів американським озброєнням по об’єктах на території РФ. Зокрема зняття обмежень підтримує держсекретар США Ентоні Блінкен після візиту до Києва.

Відколи США почали допомагати Україні озброєнням, зокрема далекобійними ракетами, Білий дім ставив одну умову: не використовувати їх для ударів на російській території.

Однак зараз консенсус щодо цього правила руйнується. За підтримки Держдепу у Білому домі активно точаться дебати щодо пом’якшення заборони.

Пропозиція, на якій наполягає Блінкен після повернення з Києва, все ще на стадії формування і невідомо, скільки союзників Байдена підтримують її. За даними джерел, Байдену поки не показали остаточний варіант пропозиції.

За повідомленням офіційних осіб США, які дали коментарі на умовах анонімності, розповіли, що Блінкен змінив позицію щодо ударів американськими ракетами по території РФ після того, як РФ почала новий наступ на Харківщині. РФ розмістила війська на кордоні знаючи, що Україна не може атакувати її зброєю від США.

Останніми днями з’явився ще один натяк на зміни. Міністр оборони США Ллойд Остін, повторюючи звичайну позицію адміністрації — “ми очікуємо, що вони продовжуватимуть використовувати зброю, яку ми надали проти цілей в Україні”, — нібито припустив, що Україна могла б збивати російські латки, які підлітають до кордонів України, аби запустити КАБи.

Росіяни, своєю чергою, почали грати за звичним сценарієм і погрожувати ескалацією війни, зокрема розпочавши військові ядерні навчання.

Проте у Білому домі вже не так емоційно реагують на погрози Кремля, як це було на початку повномасштабної війни.

Під час помітної перерви в публічній позиції адміністрації Вікторія Нуланд, яка цієї весни покинула свою посаду у Державному департаменті, тепер публічно наводить аргументи, що адміністрація має скасувати заборону на використання зброї проти цілі всередині Росії.

Цього тижня в інтерв’ю The New York Times Зеленський відкинув побоювання щодо ескалації, заявивши, що президент Росії Володимир вже почав війну. Зеленський також вважає малоймовірним те, що Путін коли-небудь виконає свою погрозу випустити ядерну зброю.

Однак Байден і деякі з його помічників явно не переконані. Протягом останнього року вони казали, що вважають, що є якась червона лінія, яка призведе до більш жорсткої реакції Путіна. Вони просто не знають точно, де це і якою може бути реакція.

  • Спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

Міністр закордонних справ В’єтнаму Буй Тхань Сон під час зустрічі з помічником держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніелем Крітенбрінком, заявив, що В’єтнам вважає США “стратегічно важливим партнером” та планує зміцнювати партнерські відносини з Білим домом для “сприяння розвитку Всеосяжного стратегічного партнерства”.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан високо оцінив плани канцлера Олафа Шольца дослідити питання надання притулку у країнах за межами ЄС. Орбан зазначив, що вітає позицію Шольца у пошуку виходу з міграційної кризи.

23 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що 25 червня урядова делегація України перебуватиме у Брюсселі для фактичного початку перемовин щодо вступу.

До літніх Олімпійських ігор у Парижі 2024 року залишився лише місяць, але все ще точаться неприємні суперечки щодо одного з місць, яке стане центром подій, — річки Сени. Після свідчень про високий рівень бактерій у каналізаційних і стічних водах, жителі столиці, котрим набридло забруднення річки, погрожують влаштувати масову дефекацію на знак протесту.

23 червня невідомі обстріляли православну церкву, а також синагогу й наряд поліції у Дагестані.