У Британії засудили голову російської шпигунської мережі до 11 років ув’язнення
Джерело: Reuters
12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.
Суддя Ніколас Гіллард засудив Орліна Русєва до 10 років і восьми місяців позбавлення волі, заявивши, що операції, якими він керував, становили серйозну загрозу національній безпеці Великої Британії.
Русєв за дорученням російської розвідки через громадянина Австрії Яна Марсалека у групі з громадянами Болгарії з 2020 по 2023 рік планував та проводив операції у Великій Британії, Німеччині, Австрії, Іспанії та Чорногорії.
Група Русєва стежила за журналістами, дипломатами та українськими військовими, а також обговорювала викрадення чи вбивство противників Кремля. Однак, зловмисникам не вдалося реалізувати свої плани. Глава відділу боротьби з тероризмом Домінік Мерфі заявив, що група також займалася “промисловим шпигунством на користь Росії”.
Русєв спільно з 44-річним Бісером Джамбазовим та 33-річним Іваном Стояновим визнали себе винними у шпигунстві та використанні підроблених документів. У них було виявлено паспорти Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії. Ще троє учасників групи – 33-річна Катрін Іванова, 30-річна Ваня Габерова та 39-річний Тихомир Іванчев – були визнані винними у змові з метою шпигунства. Іванова отримала дев’ять років і вісім місяців в’язниці, Габерова — шість років і вісім місяців, Іванчев — вісім років, тоді як Стоянов отримав п’ять років в’язниці. Лише Ян Марсалек зумів втекти від слідства. Марсалек керував спостереженням за Христо Грозєвим – журналістом-розслідувачем, який допоміг виявити причетність російських шпигунів до отруєння Олексія Навального. Він шпигував за ним у Болгарії, Австрії та Іспанії. Нині його місцезнаходження невідоме, проте, вважається, що він перебуває в Росії.
Шпигуни жили і працювали у Великій Британії протягом багатьох років. Русєв переїхав до Британії у 2009 році і протягом трьох років працював у сфері фінансових послуг. Як своє місце роботи Русєв також вказав Міненерго Болгарії, де він, нібито перебував на посаді радника.
- Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
- Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.
- Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії, і з того часу перебувають під вартою.
12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.
У підвалі Верховного суду Аргентини виявили 83 коробки, котрі містили нацистські листівки, фотографії та пропагандистські матеріали. До опису та дослідження знайдених матеріалів залучили фахівців Музею Голокосту в Буенос-Айресі.
12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.
12 травня президент Володимир Зеленський повідомив про деталі розмови з главою Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом обговорили ключові деталі зустрічі в Туреччині, котра, за словами українського глави, може допомогти у закінченні війни.
У мережі набирає популярності відео 2014 року, на якому Роберт Прево — новообраний Папа Римський Лев XIV — виконує святкову пісню “Feliz Navidad” на різдвяній вечірці у Перу.