У Британії засудили голову російської шпигунської мережі до 11 років ув’язнення

Джерело: Reuters

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.

Суддя Ніколас Гіллард засудив Орліна Русєва до 10 років і восьми місяців позбавлення волі, заявивши, що операції, якими він керував, становили серйозну загрозу національній безпеці Великої Британії.

Русєв за дорученням російської розвідки через громадянина Австрії Яна Марсалека у групі з громадянами Болгарії з 2020 по 2023 рік планував та проводив операції у Великій Британії, Німеччині, Австрії, Іспанії та Чорногорії.

Група Русєва стежила за журналістами, дипломатами та українськими військовими, а також обговорювала викрадення чи вбивство противників Кремля. Однак, зловмисникам не вдалося реалізувати свої плани. Глава відділу боротьби з тероризмом Домінік Мерфі заявив, що група також займалася “промисловим шпигунством на користь Росії”.

Русєв спільно з 44-річним Бісером Джамбазовим та 33-річним Іваном Стояновим визнали себе винними у шпигунстві та використанні підроблених документів. У них було виявлено паспорти Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії. Ще троє учасників групи – 33-річна Катрін Іванова, 30-річна Ваня Габерова та 39-річний Тихомир Іванчев – були визнані винними у змові з метою шпигунства. Іванова отримала дев’ять років і вісім місяців в’язниці, Габерова — шість років і вісім місяців, Іванчев — вісім років, тоді як Стоянов отримав п’ять років в’язниці. Лише Ян Марсалек зумів втекти від слідства. Марсалек керував спостереженням за Христо Грозєвим – журналістом-розслідувачем, який допоміг виявити причетність російських шпигунів до отруєння Олексія Навального. Він шпигував за ним у Болгарії, Австрії та Іспанії. Нині його місцезнаходження невідоме, проте, вважається, що він перебуває в Росії.

Шпигуни жили і працювали у Великій Британії протягом багатьох років. Русєв переїхав до Британії у 2009 році і протягом трьох років працював у сфері фінансових послуг. Як своє місце роботи Русєв також вказав Міненерго Болгарії, де він, нібито перебував на посаді радника.

  • Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
  • Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.
  • Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

У червні сили протиповітряної оборони знищили 4750 ворожих повітряних цілей, якими Росія атакувала Україну.

Служба безпеки зібрала докази проти дев’яти воєнних злочинців РФ, причетних до масових катувань мирних жителів під час тимчасової окупації Київщини.

Завтра, 2 липня, в Індії на триденній конференції за участі понад сотню буддійських релігійних лідерів покажуть відеозвернення лідера тибетських буддистів Далай-лами XIV.

Президент України Володимир Зеленський підписав документи для ратифікації угоди про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

У Верховній Раді розглядають законопроєкт Кабінету Міністрів, який унеможливить використання освіти як способу уникнення мобілізації.