У Держспецзв’язку повідомили про чергову кібератаку проти Сил оборони України: деталі

Зображення: Приклад електронного листа та вмісту шкідливого інсталятора/CERT-UA
Джерело: Держспецзв’язку
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA у взаємодії з Центром кібербезпеки ЗСУ виявила та дослідила ворожу активність угрупування UAC-0020 (Vermin) проти Сил оборони України.
Що сталося?
- Група хакерів UAC-0020 (Vermin), пов’язана із силовими відомствами окупованого Луганська, атакувала Сили оборони України.
- Зловмисники розсилали електронні листи з вкладенням у вигляді архіву “туррель.фоп.вовчок.rar”, який містив файл-приманку “Wowchok.pdf”; ЕХЕ-інсталятор “sync.exe” та BAT-файл “run_user.bat”.
- Файл “sync.exe” містив як легітимні компоненти програми SyncThing, так і файли шкідливих програм SPECTR.
- Викрадена інформація (документи, файли, паролі) надсилалася на комп’ютер зловмисника за допомогою штатного функціонала синхронізації SyncThing.
Відтак, цього разу у якості засобів реалізації кіберзагрози використано відомий з 2019 року інструментарій – шкідливе програмне забезпечення SPECTR. При цьому, для вивантаження з комп’ютера викрадних документів, файлів, паролів та іншої інформації використано штатний функціонал синхронізації легітимного програмного забезпечення SyncThing, яке, серед іншого, підтримує встановлення peer-to-peer з’єднання між комп’ютерами.
Для проведення кібератаки жертві надіслано електронний лист із вкладенням у вигляді архіву “туррель.фоп.вовчок.rar”, захищеного паролем. В зазначеному архіві знаходиться RARSFX-архів “туррель.фоп.вовчок.sfx.rar.scr”, що містить файл-приманку “Wowchok.pdf”, ЕХЕ-інсталятор “sync.exe”, створений за допомогою InnoSetup та BAT-файл “run_user.bat”, призначений для первинного запуску.
Своєю чергою файл “sync.exe” містить як легітимні компоненти програми SyncThing, так і файли шкідливих програм SPECTR, в тому числі допоміжні бібліотеки та скрипти. При цьому, штатні файли програмного забезпечення SyncThing частково модифіковано з метою зміни назв каталогів, запланованих задач, відключення функціонала відображення повідомлень користувачеві тощо.
- Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA, що діє при Держспецзв’язку, попереджає про цільові кібератаки проти державних службовців, військових та представників оборонних підприємств України.
- Хакерські групи, пов’язані з російським військовим розвідувальним відомством ГРУ, активно використовували месенджери, зокрема Telegram та Signal, для поширення шкідливого програмного забезпечення. Ці атаки, які були виявлені у другому півріччі 2023 року, мають на меті враження на мобільні пристрої та системи військових.
- У Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України попередили про зростання кількості кібератак на бухгалтерів.
- Служба безпеки України спільно з ФБР та партнерами з ЄС викрила міжнародну мережу хакерів, які розробляли віруси-вимагачі для атак на американські та європейські компанії.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що втрати росіян в Україні з початку 2025 року вже сягнули понад 177 тисяч солдатів.
Президент України Володимир Зеленський і глава Франції Еммануель Макрон не спілкуються через посольства – вони напряму дзвонять один одному через захищені лінії, WhatsApp або Signal.
Глава зовнішньополітичної служби Європейського Союзу Кая Каллас заявила, що не вірить у реальну зацікавленість Росії в досягненні миру в Україні.
На Лиманському напрямку бійці 106 батальйону 63 окремої механізованої бригади “Сталеві леви” взяли в полон громадянина Узбекистану, який брав участь у бойових діях на боці російських військ.
12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.