У Гаазі поновлять слухання за позовом України проти Росії щодо вчинення геноциду

Джерело: Deutsche Welle

Протягом 18-27 вересня у Міжнародному суді ООН у Гаазі проведуть слухання по справі України проти Росії “Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього”. Українська сторона стверджує, що РФ порушила Конвенцію 1948 року про геноцид.

На слуханнях сторони заслухають про юрисдикцію суду і прийнятність скарги України. Водночас РФ висувала попередні заперечення і представить їх 18 вересня.

У суді пояснили, що одна зі сторін має право оскаржити юрисдикцію суду у справі або заявити, що суд не може розглядати справу з інших причин. Іншій стороні запропонують відповісти на ці заперечення. У перший день слухання буде опубліковано письмові заяви,  що допоможе краще досягти їхньої позиції.

Під час суду заслухають сторони для винесення рішення. У Гаазі мають вирішити, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятим, розгляд по суті відновитися або в іншому випадку суд завершиться.

Цей етап слухань триватиме до 27 вересня. Утім рішення про юрисдикцію буде винесено пізніше. Якщо суд погодиться з РФ і визнає, що не має юрисдикції, то забезпечувальні заходи будуть скасовані.

Позов до Міжнародного суду ООН було подано Україною невдовзі після початку повномасштабного вторгнення.

У слуханнях візьмуть участь 26 із 27 країн Євросоюзу, тобто крім Угорщини, а також Ліхтенштейну, Норвегії, Канади, Великої Британії, Нової Зеландії та Австралії. Парами будуть виступати Чехія і Словаччина, Люксембург і Швеція, а також Канада й Нідерланди.

24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.

Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.

Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.

Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.