У Гаазі запустили реєстр збитків внаслідок російського повномасштабного вторгнення
Джерело: The Guardian
2 квітня в Гаазі офіційно відкрився міжнародний Реєстр збитків, завданих внаслідок повномасштабного вторгнення росіян.
На конференції, де зокрема зібралися міністри та офіційні особи з України, Нідерландів, а також європейських установ, наголосили, що українці можуть подавати позови про відшкодування збитків, завданих майну внаслідок вторгнення Росії, за допомогою нового механізму. Посадовці очікують, що загалом буде 10 мільйонів запитів.
Першу хвилю позовів буде зосереджено на претензіях стосовно пошкодження або руйнування житлової власності внаслідок вторгнення. У цій категорії очікується від 300 000 до 600 000 позовів.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба зауважив, що це “перший суттєвий крок”.
Надзвичайно важливо, що ми сьогодні тут зустрілися, не лише для того, щоб обговорити, як ми притягуватимемо Росію до відповідальності, але й запустити дуже конкретну процедуру, від якої може виграти кожен українець, який постраждав, – додав міністр.
Водночас нині це лише система обліку заяв, натомість компенсаційний механізм ще належить створити.
Для подання заяви необхідно бути власником майна та мати Акт про обстеження від влади. Передбачається, що заяви зможуть подати інші власники зруйнованого чи пошкодженого майна, зокрема нерухомості на ТОТ.
Подати заяву можна через “Дію”.
- Віцепрезидентка США Камала Гарріс заявила, що адміністрація Байдена готова підтримувати Україну “стільки, скільки буде потрібно”, і буде наполягати на тому, щоб Росія відшкодувала Україні всі збитки після закінчення війни.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що за першу годину роботи міжнародного Реєстру збитків від агресії РФ 18 українців подали заявки на компенсацію.
- 2 квітня представники 57 країн взяли участь в конференції “Відновлення справедливості для України” в Гаазі.
- На засіданні 30 серпня 2023 року Федеральна рада Швейцарії вирішила, що країна приєднається до Реєстру збитків.
Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.
Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.
В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.
Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.