У Києві планують у сотні разів збільшити штрафи за знесення історичних будівель
Джерело: Офіційний портал Києва
Заступниця голови КМДА Ганна Старостенко повідомила, що для ефективного процесу охорони культурної спадщини необхідні злагоджені дії всіх гілок влади та додаткові механізми захисту об’єктів культурної спадщини. Щоб напрацювати необхідні пропозиції, в Києві створили робочу групу з розробки додаткових механізмів захисту об’єктів культурної спадщини.
На першому засіданні робоча група розглянула проблемні питання збереження культурної спадщини та історичних будівель, зокрема, резонансний випадок, коли власник зніс історичну садибу Зеленських (вул. Олександра Кониського, 22).
Через відсутність належного покарання для недоброчесних власників об’єктів культурної спадщини, котрі знищують або доводять пам’ятки та цінні історичні будівлі до руйнації, тема збереження культурної спадщини стає все більш болючою. Закон у нинішньому вигляді не дає місцевій владі ефективно захищати своє історичне надбання та й дуже ліберальний до порушників, які за знесення або псування історичної будівлі сплачують смішні штрафи. На затвердженні у профільному міністерстві вже кілька років перебуває облікова документація щодо сотень об’єктів, і це загрозлива ситуація. Усі розуміють, що для опрацювання великого масиву документів потрібен час і люди, утім так ми можемо втратити історичні будівлі, – пояснила Старостенко.
За її словами, шляхом внесення змін до законодавства держава першочергово має надати міській владі дозвіл на примусовий викуп об’єктів у випадку, якщо власник не виконує необхідні пам’яткоохоронні процедури. По-друге, потрібно посилити відповідальність.
Як мінімум штрафи треба збільшити в десятки, а то й в сотні разів. Крім того, має бути відпрацьовано чіткий механізм взаємодії на місцевому рівні, де всі служби координуватимуть свої дії та оперативно реагуватимуть на проблеми. І тут дуже важлива підтримка правоохоронних органів. Навіть такі прості рішення дадуть змогу зупинити геноцид культурної спадщини, – наголосила заступниця голови КМДА.
Окрім того, зауважується, що на місцевому рівні також необхідно буде прийняти низку рішень. Зокрема необхідно напрацювати інструменти, завдяки яким можна пришвидшити надання об’єктам відповідного статусу. Вагомим важелем можуть стати рішення Київської міської ради, що забезпечать створення нових механізмів захисту спадщини.
Нагадаємо, 19 липня в центрі Києва незаконно знесли історичну будівлю — Садибу Зеленських, збудовану у 1890 році. Поліція відкрила кримінальне провадження, а міська влада засудила знесення як “зухвале та цинічне самоуправство”.
Подія сталась на тлі того, що кілька днів тому громадська організація “Спадщина Київ” подала документи для присвоєння будівлі статусу пам’ятки, а міський голова підтримав петицію “Зберегти історичну садибу Зеленських”.
Активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу “Цегла” Дмитро Перов сказав, що правоохоронці, які прибули на виклик, опитали екскаваторника, але нікого так і не затримали.
“ТОВ “Тургєнєв Білд” зніс історичну Садибу Зеленських, 1890 р. Активісти, що намагались завадити демонтажу – були побиті тітушками…”, – розповів він.
Дмитро Перов повідомив, що на місці знесеного будинку планують побудувати житловий комплекс “Тургеневъ”, хоча Український інститут національної памʼяті вважає це будівництво порушенням закону про деколонізацію.
Садиба Зеленських — дерев’яна будівля, обкладена цеглою, зведена у 1890 році. Це один з найстаріших будинків на вулиці.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але через суспільний розголос довелось зупинити роботи. У квітні 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад інформаційним щитом, де стверджується, що будівля нібито не має історичної або архітектурної цінності.
- Співвласнику історичної садиби Зеленських, за вказівкою якого її знесли, повідомлено про підозру.
- Після знесення історичної будівлі Садиби Зеленських прокуратура порушила справу за статтями “знищення майна, на яке накладено арешт” і “самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці”.
- Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що власники садиби Зеленського зобов’язались відновити її. Історичну будівлю знесли 19 липня.
В Україні триває 935-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 633 тисячі осіб.
Протягом тижня двоє жителів Сумської області постраждали від укусів кажанів.
Прикордонники 7-го Карпатського загону спільно з працівниками Львівської митниці у пункті пропуску “Рава-Руська” виявили у громадянина Латвії старовинний самовар.
Цьогорічні олімпійські та паралімпійські спортсмени долучилися до грандіозного Параду чемпіонів на Єлисейських полях в Парижі. Разом зі спортсменами, волонтерами та організаторами у суботньому дійстві взяли участь близько 10 000 осіб.
За оцінками аналітиків, українська операція в Курській області спричинила збільшення стимулів для Росії до участі в обміні військовополоненими. Таким чином, 14 вересня Україна та Росія провели третій обмін військовополоненими з моменту початку операції ЗСУ на Курщині.