«У мене немає для вас оптимістичних сценаріїв» – Портников про розвиток подій в Україні
Джерело: Віталій Портников на National Media Talk 2023
Український журналіст та публіцист Віталій Портников заявив, що головне в державі, яка бореться за своє майбутнє під час війни, – це ефективна воєнна цензура.
Віталій Портников під свого виступу на National Media Talk зазначив, що до початку війни на Близькому Сході він думав, що у нього була б абсолютно інша промова. Адже він не мав би іншого прикладу того, як виглядає країна під час війни. І не було б ілюстрації власної правоти щодо того, як взагалі має розвиватися ситуація із медіа під час війни. Однак сьогодні є інший приклад – Ізраїль.
“Те, що сьогодні відбувається на Близькому Сході, показує, що навіть ефективна держава, яка десятиріччями вигравала війни (чого не скажеш про сучасну Україну), навряд чи здатна протистояти викликам, якщо владу в ній захоплюють некомпетентні популісти, які думають тільки про те, щоб сподобатися своєму виборцю. Навіть шляхом загибелі великої частини цих виборців внаслідок войовничих атак”, – сказав український журналіст.
На його думку, все, що відбувалося за 20 місяців повномасштабної війни, схарактеризувало Україну не як демократично-європейську, а як типово пострадянську державу, яка не стала Росією тільки тому, що у нас завжди була серйозна конкуренція ідентичності в державі. І боротьба тих, хто хотів бути українцями, з тими, хто ніколи ніким не хотів бути, і врятували нашу державу від остаточного поглинання нашим північним сусідом.
“Ми 20 місяців поспіль не можемо зрозуміти, що головне в державі, яка бореться за своє майбутнє під час війни, – це ефективна воєнна цензура, яка не дозволяє громадянам і медіа розповідати, що відбувається у військах, і як діють війська. Ми вже неодноразово стикалися з ситуацією, коли ніхто не бачив нічого особливого в якихось повідомленнях, що потім допомагали нашим ворогам здійснити певний напад, атаку, знищити якийсь склад чи якесь озброєння. Можна чимало прикладів цього навести. Замість цього ми вирішили, що ми маємо запровадити політичну цензуру. Створити єдиний телемарафон, який досі є прикладом неповаги держави до громадянина, попри всі поради наших союзників перестати з цим бавитись”, – заявив Портников.
Також він наголосив, що українці спокійно поставилися до того, як держава “протизаконно – без всяких письмових рішень, без всяких реальних дій – відключає від цифрового мовлення канали, які просто викликали побоювання у влади”.
За його словами, це досі залишається другорядним питанням. Однак, на думку Віталія, це таке ж саме питання виживання держави у майбутньому, як і питання воєнної перемоги.
Також він зазначив, що українці абсолютно спокійно ставляться до обговорень питання виборів під час війни.
“Хоча вибори – це не просто прийти і покласти бюлетень в урну. Так відбувається у Росії. І саме для того, щоб так відбувалося у нас, Володимир Путін також веде цю війну проти нашої держави”, – пояснив Портников.
На його думку, вибори – це чесна конкуренція та жорстка критика влади. Це те, що має відбуватися в кожній цивілізованій державі.
Портников наголосив, що поки тривають воєнні дії, українці не можуть собі дозволити такої конкуренції, яка розірве нашу державу на шматки. Однак, за його словами, необхідно робити все можливе, щоб “наше суспільство під час війни не перетворювалося на дегенеративне”.
“У мене немає для вас оптимістичних сценаріїв. Тому що я точно знаю, що трагедія 2019 року, яка перейшла у трагедію 2022 року, може абсолютно спокійно перейти у трагедію післявоєнного розвитку. Але я дуже сподіваюся, що наші друзі, наші союзники, всі ті, від кого залежить допомога Україні, її майбутнє, сподіваюся, євроатлантична і європейська інтеграція, зрозуміють, наскільки важливо допомогти українському суспільству не тільки у прагненні бути українським, але й у прагненні бути демократичним, європейським і цивілізованим. Це те, чого нам так не вистачає ці довгі десятиріччя”, – резюмував Віталій Портников.
- Публіцист та письменник Віталій Портников прокоментував рішення Польщі щодо заборони імпорту української агропродукції та припинення постачання озброєння до України, заявивши, що це “чистий популізм”.
10 жовтня російські військові розстріляли дев’ять українських захисників, які здалися у полон у районі населеного пункту Зелений Шлях (Курська область). За даними, що надає Deepstate із посиланням на джерела в 1 ОТБр, українські військові опинилися у відносному тилу, проте зустріли російські війська. З огляду на обмежену кількість боєприпасів, вони змушені були здатися.
Лідер гурту “Thirty Seconds to Mars” Джаред Лето назвав війну в Україні, розв’язану Росією, “цими проблемами”. Користувачі соцмереж розкритикували артиста.
В Україні триває 963-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 668 тисяч осіб.
За словами аналітиків, зростання експорту з Індії підсанкційних товарів до РФ стало можливим через російські запаси рупій від продажу нафти.
Російські війська нещодавно просунулися поблизу Куп’янська, Донецька та Роботине. ЗСУ тримають оборону на Покровському напрямку.