У низці українських колоній виявили численні факти катування ув’язнених — ДБР

Джерело: Державне бюро розслідувань та Офіс генерального прокурора

Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило про викриття численних фактів катування ув’язнених у кількох регіонах України. Серед цього підозру в катуваннях висунули чотирьом службовцям Божковської виправної колонії №16 на Полтавщині.

За даними слідства, майже всі ув’язнені колонії ставали жертвами катувань. Виявлення постраждалих триває.

Новоприбулих в’язнів залякували переселенням до групи “відторгнутих” і били до повного підкорення їхньої волі. Задокументовано випадок катування одного ув’язненого в лютому 2022 року протягом майже години, що супроводжувалося постійним психологічним тиском.

Фото: Офіс Генерального Прокурора

Фото: Офіс Генерального Прокурора

Розслідування розпочалося у січні 2023 року. Проведено низку процесуальних дій, призначено 10 експертиз, повідомляє Офіс генпрокурора.

Збираються докази щодо інших випадків катувань, зокрема тих, що призвели до смерті потерпілих. Встановлено, що кожен новоприбулий проходив жорстку процедуру приймання, під час якої його змушували прибирати підлогу на відеокамеру. У разі відмови застосовували тортури: били руками, ногами, гумовими кийками, викручували руки тощо. Наприклад, одному з ув’язнених завдали понад 200 ударів.

Слідство має відеозаписи, на яких зафіксовано моменти катування. Експертиза підтвердила справжність відео, і воно долучене до матеріалів справи як доказ протиправних дій працівників колонії.

У матеріалах також містяться факти катувань в інших виправних установах, які нині досліджуються.

Фото: Державне бюро розслідувань

Чотирьом службовцям Божковської виправної колонії №16 висунуто підозру за частиною другою статті 127 Кримінального кодексу України (катування), що передбачає до 10 років ув’язнення. Розв’язується питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Проводяться слідчі дії в офісі Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань ДКВС та у керівника цієї установи. Перевіряються факти організації системи поборів та катувань у підпорядкованих закладах, а також законність приватного майна керівника, яке значно перевищує його офіційні доходи. Йдеться про численні квартири, офісні приміщення та елітні автомобілі.

Під час церемонії вручення премії Trophée Chopard на Каннському кінофестивалі американська акторка Анджеліна Джолі згадала митців, котрі загинули через війну. У своїй промові акторка зокрема вшанувала памʼять української письменниці Вікторії Амеліної.

Італія у межах нового пакета військової допомоги планує передати Україні до 400 бронетранспортерів VCC-2 Camilino — локальну модифікацію американських M113A1, вперше випробуваних ще під час війни у В’єтнамі.

На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.

Данія офіційно оголосила 26-й пакет військової допомоги Україні на понад 560 млн євро. Пакет фінансується в межах військової підтримки Українського фонду та з Європейського фонду миру (EPF) і розрахований на 2025-2028 роки. 

Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що американський лідер Дональд Трамп втрачає терпіння щодо глави РФ Володимира Путіна.