У парламенті Швеції мають намір розв’язати питання постачання винищувачів Gripen Україні
Джерело: Aftonbladet
26 лютого лідер партії “Центр” Мухаррем Демірок зауважив, що після погодження Угорщиною вступу Швеції у НАТО необхідно негайно розглянути рішення стосовно постачання країною винищувачів Gripen до України.
До вимог частково також приєдналися представники Соціал-демократичної робітничої партії.
Демірок очікує від прем’єра Швеції рішень щодо постачання літаків.
Очікую, що вже у вівторок ми отримаємо погодження від прем’єр-міністра щодо постачання Gripen в Україну, – каже Демірок.
Партія “Центр” уже давно наполягає на відправленні літаків до України. Натомість повідомлення уряду та прем’єр-міністра Ульфа Крістерссона полягало у тому, що вони займуть позицію з цього питання лише після вступу до НАТО.
Якщо ми щось і знаємо про Україну, то це те, що панування в повітрі означатиме все для просування фронту, – пояснив Демірок.
Також лідер партії “Центр” додав, що виробник Saab Jas відкрито заявив, що компанія має низку готових корпусів, а це означає, що можна швидко замінити літаки, які спорядять Україні.
У грудні 2023 року речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зауважив на ймовірності того, що Швеція може постачити Україні винищувачі Gripen. Наразі тривають відповідні консультації стосовно рішення.
26 лютого парламент Угорщини схвалив членство Швеції в НАТО – майже через два роки після того, як історично нейтральна країна подала заявку на приєднання до західного військового альянсу, поклавши у такий спосіб кінець тривалим дипломатичним суперечкам.
Ігнат зазначив, що основним бойовим літаком буде F-16, одначе, також розглядається й Gripen, шведська сторона може передати Україні ту кількість, яка у неї є на сьогодні. Він додав, у разі позитивного рішення, Gripen буде “непоганим варіантом для нас”. Україна матиме перспективу отримати літаки, оскільки нині Швеція розглядає можливість розробки новішої версії винищувачів Gripen для своєї армії.
Під час першого візиту у Королівство Швеція командувач Повітряних сил залишив там фахівців, аби вони дослідили можливість надання Україні винищувачів і провели певні ознайомчі польоти.
Ігнат акцентував, що це були лише тестування літаків, а не тренування пілотів.
Нагадаємо, 14 вересня міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що українські пілоти провели тестовий політ на винищувачах Gripen.
Зауважимо, Gripen міг би суттєво допомогти Україні контролювати свій повітряний простір. Винищувач вважається відносно дешевим і простим в обслуговуванні, і може працювати з коротших, вузьких злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані на прямих ділянках шосе. Це зменшує ризик скупчення літаків на базі.
Раніше стало відомо, що шведський високотехнологічний винищувач Saab JAS 39 Gripen, розроблений під час холодної війни з СРСР, може вперше зіштовхнутися у гарячому конфлікті з Москвою.
Довідка. Saab JAS 39 Gripen – шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розробила та виробляє компанія Saab. Роботи над літаком розпочали в 1979 році, а у 1988-у літак уперше злетів. 1 листопада 1997 року JAS 39 було офіційно прийнято на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил.
Загальні характеристики: екіпаж – 1 (версія E) / 2 (версія F) особи; розмах крил – 8,6 м; максимальна злітна вага – 16,5 т; корисне навантаження – до 7,2 т; двигун – 10 000 кгс на форсажі; має 10 точок підвіски; бойовий радіус — 1 500 км.
- На пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном президент України Володимир Зеленський зазначив, що була деталізована домовленість щодо спільного виробництва бойових машин піхоти CV90 в Україні, локалізації виробництва та ремонтів.
- Міністерка оборони Чеської Республіки Яна Чернохова повідомила, що міністерство оборони представило проєкт нового мандата на навчання у країні українських військових на шведських винищувачах.
- За словами чотирьох офіційних осіб США наступного тижня українські пілоти почнуть навчання на винищувачі F-16 на базі ВПС США в Арізоні.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.
Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко заявив, що присутність іноземних військових в Україні може “покращити демографічну ситуацію”. Для цього він використав вислів, що українки “сексуально голодні”, а “іноземні миротворці” мають гроші.
Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.
23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома.