У Польщі вважають, що ракета, яка рік тому впала на території Пшеводува, є українською – Rzeczpospolita

Джерело: Rzeczpospolita

Польські експерти дійшли висновку, що ракета, яка у листопаді 2022 року впала у Пшеводуві та розірвалась – це українська зенітна ракета.

За даними видання, попри начебто недостатню співпрацю української сторони, яка “досі не надала Польщі жодних матеріалів”, польські експерти дійшли висновків про те, що ракета, яка впала у Пшеводуві, не могла бути запущеною з Росії.

Речник Національного офісу прокурора Польщі Лукаш Лапчинський підтвердив журналістам одержання відповідного висновку, але зазначив, що не може розповідати усіх подробиць.

Він додав, що Польща вже здійснила всі можливі слідчі дії, які мали бути на цьому етапі розслідування.

“Ми надіслали запит на юридичну підтримку з боку України та очікуємо відповіді”, – повідомив Лапчинський.

Висновок експертів ґрунтується на інформації з великої кількості джерел, зокрема засекреченій інформації від польських національних служб.

На думку експертів, ракета, яка впала у Польщі – це ракета системи С-300 серії 5В55, вироблена у Росії. Прокуратурі також нібито відомо, де саме на території України її випустили для збиття цілі під час масованої ракетної атаки РФ на Україну 15 листопада 2022 року.

Ракети ППО випустили по цілі у парі, одна з них влучила, інша продовжувала політ.

“У такій ситуації в ракеті після досягнення певної висоти мають спрацювати механізми самознищення. Але цього не сталося, ми не знаємо, чому”, – сказав журналістам співрозмовник, знайомий із розслідуванням.

Вказується, що польська прокуратура від початку схилялася до версії про С-300 після того, коли знайшли осколки ракети.

Експерти виключають, що ракета могла долетіти з території Росії, тому що вона може подолати не більш, ніж 90 км. Також виключено запуск із Білорусі, бо звідти до Пшеводува відстань іще більша.

Що передувало?

15 листопада 2022 року Росія здійснила масований ракетний обстріл України. Тоді вибухи лунали у низці міст, зокрема Києві, Львові, Рівному, Харкові, Житомирі й інших містах.

Увечері того ж дня речник уряду Польщі Пйотр Мюллер повідомив про скликання комітету ради міністрів з питань національної безпеки й оборони. Водночас у польських ЗМІ з’явилися повідомлення про вибухи біля кордону з Україною та загибель двох фермерів.

Згодом МЗС Польщі заявило про російське походження ракети, яка вбила двох людей у Пшеводуві. При цьому Варшава не вважала інцидент навмисним нападом на країну.

Президент США Джо Байден заявив партнерам по G7 і НАТО, що вибух у Польщі, ймовірно, був спричинений ракетою від української системи ППО.

17 листопада голова Бюро міжнародної політики при президенті Польщі Якуб Кумох повідомив, що на місці падіння ракети у Пшеводуві працюють українські фахівці. А прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький через декілька днів заявив, що записи камер не підтверджують, звідки було випущено ракета.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.