У Росії зникають меморіали жертвам Сталіна, – BBC
Джерело: BBC News
Меморіали жертвам сталінських репресій у Росії зникають або зазнають вандалізму.
За останні дев’ять років у Росії та інших країнах було встановлено понад 700 меморіальних дощок, які вшановують місця проживання людей, які загинули під час сталінських репресій у 1930-х роках. Вони є частиною проєкту меморіальної дошки “Последний адрес”.
Проте з травня десятки зникли в кількох містах Росії, за словами Оксани Матієвської.
Поліція не розслідує це питання, і Матієвська вважає, що це не випадковість.
“Пам’ять про радянський терор ставить під сумнів концепцію держави, яка завжди має рацію, і тому є незручною для російської влади. Особливо після вторгнення в Україну”, – сказала вона.
Зникають також й інші меморіали. Повідомляється, що з лютого 2022 року щонайменше 18 пам’ятників жертвам репресій, а також іноземним солдатам, які воювали у Другій світовій війні, були викрадені або зіпсовані. Більшість із них присвячені громадянам Польщі.
У жовтні у місті Володимирі було розвалено та зруйновано мурований меморіал видатному польському священику.
Бетонний хрест, встановлений у Республіці Комі в пам’ять про польських в’язнів, також виявили зруйнованим. Поліція пояснила його руйнування поганою погодою та відмовилася порушувати кримінальне провадження, повідомляють місцеві ЗМІ.
- 7 листопада невідомі у столиці облили пам’ятник Пушкіну червоною фарбою. Відповідна акція відбувається вже не вперше, вочевидь так активісти намагаються звернути увагу посадовців на необхідність пришвидшити дерусифікацію громадського простору.
- 10 листопада уряд прийняв рішення щодо виключення з Державного реєстру нерухомих пам’яток культурної спадщини національного значення пам’ятників російським та радянським діячам.
- У польському Щецині демонтували ще один пам’ятник, що був присвячений Червоній армії. За минулі півтора року з ініціативи Інституту національної пам’яті у країні знесли понад 30 радянських об’єктів.
Член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території, зокрема, лише до 70 тисяч — у тимчасово окупований Маріуполь.
24 листопада Міністерство оборони Литви повідомило про передачу Україні нової партії військової допомоги.
Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі.
Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.
Росія використовує північнокорейських солдатів і зброю з Ірану, а це означає, що Третя світова війна вже почалася, заявив лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко під час Політичної асамблеї Європейської народної партії на Мальті.