У Румунії тисячі людей вийшли на проєвропейський мітинг напередодні виборів президента
Джерело: Reuters
У Румунії, напередодні другого туру виборів президента, тисячі людей вийшли на проєвропейський мітинг.
Люди зібрались у столиці країни, Бухаресті, ввечері 5 грудня, щоб висловити підтримку демократії перед голосуванням, яке відбудеться вже 8 грудня.
Мітинг відбувся через великі шанси на перемогу крайньо правого проросійського кандидата, критика ЄС Каліна Джорджеску. Його суперницею є проєвропейська лідерка центристів Елена Ласконі.
Недільні вибори стануть останніми з трьох послідовних виборів – першого туру виборів президента Румунії та виборів до парламенту.
Якщо переможцем стане Джорджеску, це переверне прозахідну політику Румунії, яка є членом ЄС та НАТО, наблизивши країну до держав Центральної та Східної Європи з потужними проросійськими силами. Мовиться про Угорщину, Словаччину та Австрію.
На вчорашній мітинг, висловивши підтримку Ласконі, вийшли румунські режисери, актори та громадські активісти. Вони закликали громадян не залишати Румунію ізольованою у Євросоюзі і НАТО.
За підрахунками, попри морозну погоду, на мітинг вийшло близько 3000 осіб, які вигукували “Європа” та “Ні фашизму”. Люди також тримали плакати з написами “Демократія у небезпеці” та “Наші діти будуть вільними”.
Крайні праві політсили Румунії здобули високу підтримку і на парламентських виборах 1 грудня, однак соціал-демократи здобули більшість і сподіваються створити проєвропейський коаліційний уряд.
США, Франція, Німеччина та Молдова вислови занепокоєння після того, як цього тижня розсекречені дані показали, що Румунія була ціллю “агресивних гібридних російських атак” у передвиборчий період.
За даними опитування, проведеного AtlasIntel 4-5 грудня, Ласконі зовсім трохи випереджає Джорджеску – 48,6% проти 46,4%. Близько 3,1% опитаних сказали, що знищать свій бюлетень, ще 1,9% респондентів не визначились з кандидатом.
- У Румунії Національна рада телебачення і радіомовлення запідозрила TikTok у неналежному використанні алгоритму, що сприяло просуванню ультраправого політика Келіна Джорджеску. У відповідь керівництво TikTok видалило мережу, яка агітувала за Джорджеску.
Україна відправила десятки тонн олії та борошна до Мозамбіку, Джибуті, Танзанії та Сирії в межах глобальної продовольчої ініціативи.
ФСБ Росії включила до реєстру терористичних організацій видання Komi Daily, яке позиціює себе як “незалежне регіональне медіа про Республіку Комі”. Видання визнане структурним підрозділом “Форуму вільних держав постРосії”.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував інформацію ЗМІ про те, що федеральний канцлер Олаф Шольц нібито блокує додатковий пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро.
Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, відомий своїми різкими висловлюваннями, вкотре жорстко розкритикував президента Росії Володимира Путіна.
Сполучені Штати оголосили про винагороду у 25 мільйонів доларів за інформацію, котра допоможе затримати президента Венесуели Ніколаса Мадуро. Раніше американська влада пропонувала 15 мільйонів доларів.