У Румунії затримали депутатів та найманців, що готувалися до заворушень у Бухаресті

Джерело: Румунська служба Радіо Свобода

Румунська поліція затримала озброєних осіб, котрі нібито планували “порушити громадський порядок і спокій” в Бухаресті. У затриманих виявили зброю, мачете, ножі та велику кількість готівки.

Правоохоронці допитали щонайменше 13 осіб. Окрім зброї, в авто знайшли 24 990 лей, 5 197 доларів, 200 чеських крон, 100 євро і 560 000 конголезьких франків.

Як повідомляється, серед затриманих, зокрема Гораціу Потра, місцевий депутат муніципалітету Медіаш. Потру вважають лідером групи румунських найманців, які воюють у Конго. Згідно з даними румунських ЗМІ, у 2011 році Потру засудили до двох років позбавлення волі з відстрочкою виконання покарання після того, як його визнали винним у створенні воєнізованого угруповання.

Радіо Свобода

Затримання відбувалися у той час, коли десятки прихильників проросійського кандидата у президенти Румунії Каліна Джорджеску готувалися влаштувати акцію протесту в Бухаресті через рішення Конституційного суду скасувати результати першого туру президентських виборів. Акція відбулася без інцидентів.

Влада країни також попередила про нові спроби дезінформації у мережі, насамперед у TikTok.

Так, у соціальних мережах розповсюджувалися відео нібито переміщення військової техніки цими днями. Однак, насправді мова про зйомку, зроблену у різні періоди, зокрема, зранку 1 грудня, напередодні військового параду на честь національного свята Румунії.

Раніше Національна рада телебачення і радіомовлення Румунії запідозрила TikTok у неналежному використанні алгоритму, що сприяло просуванню ультраправого політика Келіна Джорджеску. У відповідь керівництво TikTok видалило мережу, яка агітувала за Джорджеску.

Довідка. 8 грудня, у неділю, мав би пройти другий тур виборів. У першому турі переміг проросійський кандидат, критик ЄС Калін Джорджеску. Його суперницею є проєвропейська лідерка центристів Елена Ласконі.

Кандидати Себастьян Попеску та Крістіан Тергеш подали до Конституційного суду Румунії запити щодо скасування результатів першого туру президентських виборів.

Згодом Конституційний суд Румунії вирішив скасувати результати першого туру президентських виборів. Дату нових виборів має визначити румунський уряд.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.