У Сербії силовиків звинувачують у застосуванні незаконної звукової зброї під час протесту
Джерело: CNN
У Сербії закликають до проведення незалежного розслідування повідомлень про використання забороненої звукової зброї проти натовпу під час мирного мітингу 15 березня. Влада це категорично заперечує.
Правозахисні групи та опозиційні представники стверджують, що на протесті була застосована звукова зброя, яка випромінює спрямований промінь, що тимчасово виводить людей з рівноваги, хоча її використання заборонено в Сербії. Вони заявили, що звернуться до міжнародних та національних судів із позовами проти тих, хто віддав наказ про напад.
Проросійський і авторитарний президент Сербії Александар Вучич заперечив, що пристрій для боротьби з натовпом був розгорнутий, назвавши це “злісною брехнею”, спрямованою на “знищення Сербії”.
Він зазначив, що найближчим часом запросить для розслідування цих заяв Федеральне бюро розслідувань США та Федеральну службу безпеки Росії (ФСБ).
“Для історії важливо побачити, як вони брехали”, – сказав він, маючи на увазі тих, хто стверджує, що звукова зброя була використана.
Сербські офіційні особи опосередковано визнали, що поліція два роки тому додала цю зброю до свого арсеналу, але наполягають, що вона не була застосована під час мітингу.
Опозиційний рух у своїй онлайн-петиції, яку підписали понад півмільйона людей, звернувся до Організації Об’єднаних Націй, Ради Європи та Організації з безпеки і співробітництва в Європі з вимогою провести незалежне розслідування “застосування звукової гармати 15 березня проти мирних протестувальників у Белграді”.
Петиція містить вимогу, щоб розслідування охоплювало медичні, юридичні та технічні аспекти впливу цього засобу на здоров’я та права людини.
Колишній президент Сербії Борис Тадич також заявив, що він звернеться за міжнародною допомогою для встановлення правди про події, які призвели до серйозного порушення громадської безпеки і поставили під загрозу здоров’я та життя сербських громадян під час протесту.
На кадрах з мітингу видно, як люди стоять під час 15-хвилинного мовчання в пам’ять про жертв трагедії на вокзалі, коли раптовий пронизливий звук викликає паніку та штовханину.
За словами експертів з безпеки, люди, які зазнали впливу цієї зброї, відчувають різкий біль у вухах, дезорієнтацію та паніку. Тривале впливання може призвести до розриву барабанної перетинки та незворотного пошкодження слуху.
Багато учасників, які стверджують, що перебували в епіцентрі ймовірної атаки, повідомляли в соціальних мережах про сильний головний біль, нудоту та дезорієнтацію.
Деякі експерти з безпеки вважають, що під час акції протесту було використано американський акустичний пристрій дальнього радіусу дії (LRAD) – спеціалізовану звукову зброю, здатну передавати високочастотні звукові хвилі на великі відстані. Однак їхні твердження не можуть бути незалежно перевірені.
Вучич, який вважає, що протест студентів є частиною західного плану для усунення його від влади, попередив, що всі, хто поширює дезінформацію, будуть притягнуті до відповідальності в судовому порядку.
- Увечері 15 березня в Белграді відбувся масовий антиурядовий мітинг із вимогою відставки президента Александара Вучича. За оцінками поліції, у протестах взяли участь 107 тисяч осіб, тоді як моніторингова організація Public Assembly Archive нарахувала до 325 тисяч учасників.
Президент США Дональд Трамп продовжив роботу застосунку TikTok у країні ще на 75 днів, висловивши надію на співпрацю з Китаєм.
У Сербії закликають до проведення незалежного розслідування повідомлень про використання забороненої звукової зброї проти натовпу під час мирного мітингу 15 березня. Влада це категорично заперечує.
Попри незначне зниження цін, курячі яйця залишаються дорогими для багатьох американців. Напередодні Великодня споживачі шукають альтернативи: у соцмережах популярності набирають відео, де замість традиційних яєць фарбують зефір, картоплю та навіть цибулю.
У п’ятницю, 4 квітня в Києві відбулися зустрічі представників Франції, Великої Британії та України щодо розміщення військового контингенту. Президент України Володимир Зеленський поділився підсумками зустрічі.
Національний фонд гуманітарних наук США (National Endowment for the Humanities) припинив фінансування видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, в рамках якої публікувались книги українських авторів в англійському перекладі.