У Швеції пояснили, чому відмовилися передати Україні винищувачі Gripen

Джерело: “Голос Америки”

Швеція не поставила Україні винищувачі Gripen через висновок Києва, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто складно. Цю інформацію оголосив Глава МЗС Швеції Тобіас Біллстрьом.

На запитання про призупинення постачання Gripen Україні, Біллстрьом відповів: “Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато”.

Він підкреслив, що йдеться про системи, а не лише літаки.

“Адже ми говоримо про системи. Це не лише отримати літаки і підготувати пілотів. Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно”, – сказав глава шведського МЗС .

Водночас Швеція залишається відкритою до питання про надання Gripen після завершення програми F-16. Це рішення залежить від України, а не від шведського уряду.

Біллстрьом також повідомив, що Швеція передала Україні системи спостереження ASC 890, які можуть використовуватись у координації з F-16. “Це дасть Україні можливість краще проводити повітряні бої, спостереження і керування ними”, – додав він.

Глава МЗС зазначив, що Швеція “не має жодних обмежень” на обговорення надання Gripen після впровадження F-16.

Ввечері 6 листопада президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з обраним 47-м президентом США Дональдом Трампом. Зокрема сторони домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати нашу співпрацю.

У Центрі національного спротиву повідомили, що Центри популяризації російського “язика” росіяни створять на усіх тимчасово окупованих територіях України. Таку “ініціативу” висловив глава РФ Володимир Путін.

Адміністрація чинного президента США Джо Байдена нині планує у терміновому порядку виділити залишок у 6 мільярдів доларів з безпекового пакету підтримки Україні. Відповідний крок планують зробити до інавгурації Дональда Трампа 20 січня 2025 року.

таном на 22:00 середи, 6 листопада, з початку доби на фронті відбулося 145 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що 7 листопада прибуде до Угорщини для участі у саміті Європейської політичної спільноти на запрошення прем’єр-міністра Віктора Орбана.