У Швейцарії завершилося перше засідання Саміту миру: ключові моменти

Джерело: трансляція мирного саміту

У Швейцарії завершилося перше засідання Глобального саміту миру.

На Саміті загалом беруть участь представники 92 держав та восьми міжнародних організацій. Сторони обговорюють бачення мирного процесу, з якого буде розроблена спільна стратегія досягнення справедливого миру. 

Сьогодні, 15 червня, на першому Саміті обговорили три початкові пункти Формули миру:

  • ядерна безпека; 
  • продовольча безпека;
  • звільнення полонених та депортованих військових та цивільних.

Також за словами Президента України Володимира Зеленського, Саміт дасть змогу глобальній більшості зробити конкретні кроки у сферах ядерної та продовольчої безпеки, а також у поверненні військовополонених і всіх депортованих осіб, зокрема українських дітей.

Нагадаємо, що Зеленський наголосив, що Росію не запросили на саміт, оскільки Кремль не зацікавлений у мирі.

“Тут немає Росії – чому? Тому що якби Росія була зацікавлена ​​в мирі, війни б не було. Ми повинні разом вирішити, що означає справедливий мир для світу і як його можна досягти справді довготривалим шляхом”, – сказав він.

Президент Франції Емманюель Макрон сказав, що одним із ключових пріоритетів Саміту має бути забезпечення ядерної безпеки навколо Запорізької АЕС.

Скрін трансляції

Він додав, що члени Альянсу повинні “не погоджуватися на будь-яке самовдоволення щодо нападів на цивільні цілі та інфраструктуру в Україні. Це воєнні злочини”.

“На карту поставлено наші міжнародні правила та можливість мати мир всюди. Тому що, розпочавши цю війну, Росія спочатку вирішила бути імперіалістичним режимом. Цей саміт є важливою віхою, щоб підтвердити нашу прихильність основним принципам міжнародного права”, — сказав Макрон.

Президент Фінляндії Александр Стубб закликав якнайшвидше розпочати подальші переговори, оскільки “мир – це… завжди процес”.

“У нас 1300 кілометрів кордону з Росією… Росія вторглася до Фінляндії під час Другої світової війни, ми втратили 10% нашої території, включаючи землю, де народилися мої дідусь і бабуся, і де народився мій батько”.

Скрін трансляції

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович заявив, що він за той мир, де “жертви не повинні капітулювати і залишити агресору свою власну територію”. 

Водночас представник Саудівської Аравії на Саміті закликав Україну і РФ піти на “важкі компроміси” для закінчення війни.

Нагадаємо, що президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила світовим лідерам, що замороження війни Росії в Україні є “рецептом майбутніх загарбницьких воєн”.

“Заморожування конфлікту сьогодні, коли іноземні війська окупували українську землю, – це не вихід. Це рецепт майбутніх загарбницьких воєн. Замість цього ми повинні підтримувати всеосяжний, справедливий і стійкий мир для України. Такий, який відновить суверенітет України та її територіальну цілісність”, – наголосила вона.

Скрін трансляції

Відповідаючи на запитання, чи Захід занадто налякався Володимира Путіна, щоб допомогти Україні перемогти його, прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що Велика Британія “нікуди не йде”, а союзники будуть “з Україною стільки, скільки потрібно”.

Фото: Reuters

“Важливо, що на саміті G7 за останні кілька днів ми досягли знаменної угоди, щоб переконатися, що Росія платить за військову підтримку та економічну реконструкцію України, використовуючи захоплені російські активи”, – сказав Сунак.

Після засідання учасники Саміту зробили спільне фото. Хтось із присутніх вигукнув “Слава Україні” й лідери світу відповіли: “Героям Слава!”.

Зауважимо, що завтра, 16 червня, відбудеться друге засідання Глобального саміту миру.

  • У Швейцарії в Люцерні, куди зараз прибувають десятки світових лідерів на Глобальний саміт миру, родичі українських військовополонених вийшли на демонстрацію.

Станом на 22:00 в суботу, 22 червня, на фронті від початку доби відбулося 133 бойові зіткнення. 

Протягом дня, 22 червня, армія РФ здійснила 30 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 91 вибух.

Кількість поранених внаслідок масованого удару РФ по Харкову зросла до 56, серед них троє дітей. Ще три людини загинули.

Станом на 19:00 в суботу, 22 червня, від початку доби кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 121. Найгарячіше зараз на Покровському напрямку. 

Президент України Володимир Зеленський в суботу, 22 червня, заявив, що лише з початку цього місяця Росія застосувала проти України понад 2400 керованих авіаційних бомб (КАБ). Близько 700 з них ворог застосував проти Харківщини.