У США фахівці не можуть проводити досліди через замороження Трампом відповідних фінансувань

Джерело: nature

Через погрози адміністрації президента США Дональда Трампа скоротити фінансування науки, молоді науковці остерігаються за свою майбутнє.

Одна з них – Сюзанна Отрі, доцентка в Університеті Північного Іллінойсу, яка викладає геологію студентам.

Та Отрі побоюється, що її мрії про кар’єру в науці можуть стати марними. Обидві її заявки на гранти до Національного наукового фонду США “застрягли” через ймовірність масштабного скорочення бюджету. Без грантів проводити свої досліди Отрі невзмозі.

Чимало молодих фахівців, таких як Отрі, останній місяць остерігаються за своє майбутнє. Найбільш вразливі – аспіранти, постдокторанти та вчені, які тільки починають свої власні дослідження.

Ці категорії фахівців, найімовірніше, живуть від зарплати до зарплати, найбільше залежать від федеральних грантів та мають найменші гарантії зайнятості.

Тепер дехто з них розглядає ймовірність змінити фах, виїхати зі США чи повністю відмовитись від досліджень.

“Руйнування та невизначеність — вороги науки. І коли настають руйнація та невизначеність люди, які втрачають роботу, — це студенти та постдокторанти”, — зауважила Донна Гінтер, економістка з Університету Канзасу в Лоуренсі.

За її словами, якщо це станеться зараз, у науці в Сполучених Штатах може відбутися власний зсув поколінь.

Під час свого першого місяця адміністрація Трампа спробувала різко скоротити федеральне фінансування досліджень. Деякі зміни адміністрації, такі як заморожування дослідницьких фондів та скорочення відшкодування накладних витрат за федеральними грантами, були тимчасово заблоковані судами. Але прагнення адміністрації скоротити обсяг уряду очевидно, і багато дослідників побоюються, що система федеральної підтримки, яку вони звикли покладатися, руйнується.

Їх занепокоєння виявилося на протесті у Вашингтоні 19 лютого, коли близько 250 аспірантів, постдокторантів та наукових співробітників зібралися біля міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США, щоб висловити протест проти хаосу, викликаного масовими звільненнями, зміною керівництва та обіцянками скорочення бюджету у федеральних.

“Минулий тиждень зістарив мене на рік”, — розповів Олександр Джордан Лара, науковий співробітник Національного інституту стоматологічних та краніофаціальних досліджень, що входить до складу Національних інститутів охорони здоров’я (NIH) у Бетесді, штат Меріленд.

Кар’єра Лари перебуває у підвішеному стані після того, як його головний дослідник, високопоставлений вчений NIH, раптово пішов у відставку 11 лютого на тлі заворушень, спричинених директивами команди Трампа, залишивши долю лабораторії та її членів під питанням.

Цей страх поширюється не тільки на співробітників федеральних агентств. У Мерілендському університеті в Коледж-Парку грант NIH на різноманітність виплачує зарплату постдокторанту з нейробіології Харуну Попалу. Він вважає себе щасливчиком: зарплату на цей рік уже виділено. Але адміністрація Трампа поставила під загрозу будь-яке фінансування, яке підпадає під рубрику ініціатив щодо різноманітності, рівності та інклюзивності (DEI), і Попал не розраховує на оплату наступного року. Зараз він шукає інші роботи, особливо ті, які не залежать від федеральних коштів — навіть якщо це означає звільнення з науки.

Зіткнувшись із цією невизначеністю, деякі молоді вчені можуть вирішити залишити країну, а не йти з науки, вважає Гінтер. У 2023 році Сполучені Штати випустили понад 34 000 докторів наук. Не всі з них вирішать залишитися в науці, але неясно, чи зможуть ті, хто це зробить і намагатиметься залишити Сполучені Штати, бути поглиненими іншими країнами.

Сполучені Штати давно залучають наукові таланти з усього світу. Лише кілька тижнів тому Адам Павлінек, нейробіолог розвитку в Королівському коледжі Лондона, планував розпочати постдокторантуру в лабораторії NIH наприкінці цього року. Тепер він відстежує нещодавні звільнення у федеральних агентствах і чекає, коли дізнаються про долю команди, до якої сподівався приєднатися.

Нестабільність у Сполучених Штатах змушує Павлінека двічі подумати про свої плани.

“Я хвилююся, що через чотири чи п’ять місяців після того, як я перевезу туди всі свої речі, мені скажуть: “Насправді фінансування більше немає”.

Він почав шукати роботу у Великій Британії.

Президент Володимир Зеленський оприлюднив спільну заяву лідерів Франції, Німеччини, Польщі, Великої Британії та України за результатами зустрічі в Києві.

Суддя федерального суду Каліфорнії Сьюзен Іллстон 9 травня тимчасово заборонила близько 20 державним агентствам продовжувати широкомасштабні скорочення, ініційовані президентом США Дональдом Трампом. Заборона діятиме протягом двох тижнів.

Сполучені Штати погодили передачу Україні 125 далекобійних ракет та 100 ракет для зенітно-ракетних комплексів Patriot від Німеччини.

Колишнього міського голову Херсона, Володимира Миколаєнка, російські окупанти викрали у квітні 2022 року. Чоловіка планували обміняти, однак він відмовився, поступившись своїм місцем тяжкохворому полоненому.

Мільярдер й засновник Microsoft Білл Гейтс заявив, що планує передати “практично всі” свої статки на благодійність через свій фонд.