У США пояснили, чому Ізраїль не знав про підготовку атаки ХАМАС

Джерело: CNN

Офіційні особи, діючі та колишні представники розвідувальних служб, військові та представники Конгресу США вважають, що неспроможність Ізраїлю передбачити атаку ХАМАС насамперед через брак уяви.

Ймовірно, ХАМАС приховав планування операції за допомогою старомодних контррозвідувальних заходів, таких як проведення особистих зустрічей з планування та утримання від цифрового зв’язку, сигнали якого ізраїльтяни можуть відстежувати.

Проте офіційні особи США також вважають, що Ізраїль став самовдоволеним щодо загрози, яку становив ХАМАС, і не визнав ключових ознак того, що угруповання планувало широкомасштабну операцію.

Наприклад, ізраїльські офіційні особи не розпізнали звичайні навчання ХАМАС як ознаку того, що група готувала неминучий напад. Як показало розслідування CNN, бойовики тренувалися для наступу принаймні в шести місцях по всій Газі, зокрема в одному місці менш ніж за 2 км від кордону Ізраїлю.

“Було багато ознак того, що ХАМАС змінив позицію в цілому, а потім звернувся як у публічній риториці, так і в позиції в бік насильства та нападів загалом”, — повідомило джерело, знайоме з американською розвідкою.

Загалом публічна позиція адміністрації Байдена напередодні нападу також не відображала загостреного почуття тривоги щодо потенціалу насильства. У щорічній оцінці світових загроз розвідувального співтовариства, опублікованій у лютому, ХАМАС не згадується.

“Сьогодні в регіоні Близького Сходу спокійніше, ніж було останні два десятиліття”, — сказав радник з національної безпеки Джейк Салліван на The Atlantic Festival 29 вересня.

“Виклики залишаються. Але кількість часу, який мені доводиться витрачати на кризу та конфлікт на Близькому Сході сьогодні, значно скоротилася порівняно з будь-яким із моїх попередників, починаючи з 11 вересня”, – сказав Салліван, посилаючись на “напруженість між ізраїльтянами та палестинцями”.

Протягом останнього року ХАМАС утримався від двох менших транскордонних зіткнень між іншою палестинською групою бойовиків та Ізраїлем. Ізраїль вважав, що його політика надання дозволів на роботу мешканцям Гази та дозволу катарських грошей у країну дала ХАМАСу що втратити — і приспала групу до стану спокою.

“ХАМАС дуже, дуже стриманий і розуміє наслідки подальшої непокори”, — сказав ізраїльському радіоканалу Цахі Ханегбі, радник із національної безпеки Ізраїлю, за шість днів до штурму.

Також можливо, що операція ХАМАС була успішнішою, ніж очікувала група, сказав один колишній співробітник розвідки та інше джерело, знайоме з поточною розвідкою.

“Я думаю, що дуже можливо, якщо не ймовірно, що ХАМАС значно перевершив свої власні очікування. Вони думали: “Ми здійснимо цей штурм, і буде кілька десятків убитих», але вони ніколи не думали, що це досягне такого рівня””, — сказав інший.

  • П’ятдесят п’ять законодавців США звернулися до Білого дому з проханням тиснути на Ізраїль, щоб той дотримувався міжнародного права.
  • Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху виступив з короткою заявою щодо атаки ЦАХАЛу по секторі Гази. За словами політика, вони триватимуть до повного знищення палестинського угруповання ХАМАС.

Глава служби безпеки ФСБ РФ Олександр Бортников повідомив у п’ятницю, 24 травня, що Росія заарештувала понад 20 осіб у зв’язку з терактом у підмосковному ТЦ Crocus City Hall в березні, в результаті якого загинули понад 140 осіб.

Сьогодні, 25 травня, російські війська знову атакували центр Харкова.

Внаслідок російських авіаударів по будівельному гіпермаркету в Харкові кількість постраждалих зросла до 35.

Завтра, 26 травня, протягом доби у всіх регіонах України графіки відключень світла для промислових та побутових споживачів не плануються.

Дві групи вчених виявили теоретично придатну для життя планету, меншу за Землю, але більшу за Венеру, яка обертається навколо маленької зірки приблизно за 40 світлових років від нас.