У США розсекретили дані щодо політичних вбивств на замовлення Кремля – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Видатні критики Кремля, а особливо Путіна, здається, мають жахливу тенденцію помирати за вкрай підозрілих обставин. Хтось випадає з вікон, хтось забиває себе до смерті, хтось отруюється або ж вчиняє “самогубство” у спосіб, що суперечить будь-якій логіці. Анонімні представники американської розвідки вже давно заявляють, що підозрюють: деякі з цих загадкових смертей протягом років є частиною кампанії глави РФ з усунення своїх ворогів. Однак внутрішні документи уряду США з такими прямими твердженнями насправді ніколи не з’являлися. До сьогодні.

Так, днями агентство отримало дані від Національної розвідки США, пов’язані з цілеспрямованими вбивствами політичних опонентів Путіна. Однак, значна частина тексту залишається засекреченою в цілях безпеки.

За останні роки відбулася низка резонансних смертей, що почалася з отруєння колишнього російського шпигуна Олександра Литвиненка в Лондоні у 2006 році. У 2015-му трапилися ще дві помітні події: спершу в Москві застрелили російського політика та критика Кремля Бориса Нємцова, а згодом у Вашингтоні, округ Колумбія, загинув колишній “медіа-цар” Путіна Михайло Лесін. Поліція заявила, що Лесін помер від тупої травми, отриманої внаслідок численних падінь у номері готелю. Через місяць після смерті Лесіна комітети з розвідки Палати представників і Сенату США зажадали пояснень.

Законодавці включили спеціальне формулювання до законопроєкту про фінансування розвідки на 2016 рік, яке доручало Управлінню директора національної розвідки (ODNI) підготувати засекречену аналітичну доповідь для цих комітетів. Зокрема, вона мала стосуватися “використання політичних вбивств як інструменту державного управління Російською Федерацією з 1 січня 2000 року”.

Ця директива Конгресу, про яку широка громадськість тоді майже нічого не знала, також вимагала від ODNI створити список видатних росіян, зокрема політиків, бізнесменів та журналістів, “яких, за оцінкою розвідки, убили російські спецслужби”, із зазначенням способу та місця їх загибелі.

У звіті загалом згадуються кілька резонансних випадків:

  • У 2004 році в Катарі вбили колишнього очільника Чеченської республіки Ічкерія Зелімхана Яндарбієва.
  • У 2006 році в Лондоні колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка отруїли радіоактивним полонієм.
  • У 2012 році в Британії помер російський бізнесмен Олександр Перепеличний. Він вважався одним із ключових інформаторів у справі про можливе відмивання грошей у Європі російськими посадовцями і помер незадовго до того, як мав свідчити про це в суді.

Мабуть, не дивно дізнатися, що після отруєння Литвиненка радіоактивним полонієм-210 (який підмішали в його чашку зеленого чаю) представники американської розвідки дійшли висновку, що “Росія має здатність убивати людей за допомогою хімічних і біологічних речовин” і володіє засобами для відстеження дисидентів та перебіжчиків.

У документі також наводяться імена інших високопосадовців, убивства котрих Путін “ймовірно” наказав організувати, та зазначається, що він активно ліквідовує “непокірних сепаратистів в Україні”, як це сталося у 2015 році зі смертю Олександра Бєднова, що очолював на ТОТ поліцейський підрозділ “Бетмен”.

Два тижні тому програма 60 Minutes повідомила, що існують вагомі докази того, що з моменту повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році Путін продовжує усувати своїх ворогів.

Додамо, Управління директора національної розвідки США оприлюднило засекречений меморандум, який розповідає про цілеспрямовані вбивства та замахи на опонентів Володимира Путіна. Йдеться в ньому, зокрема, про отруєння колишнього Президента України Віктора Ющенка.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.

Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.

Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.