У США від кратома помер чоловік: що це за напій і чим він небезпечний
Джерело: The Washington Post
У США від токсичної дії кратома помер 33-річний Кейфер Гірс – вміст речовини в його крові перевищував допустиму дозу в дев’ять разів, що, на думку деяких експертів, є смертельним показником. Чоловік вживав цей напій для полегшення болю під час операцій, оскільки він народився з діркою в діафрагмі, яка призвела до болючих операцій у дорослому віці.
Ще весною він спіткнувся й помер в аеропорті у Мідленді, штат Техас, коли був там зі своєю матір’ю. Пізніше його матір знайшла в його валізі кілька упаковок порошку кратома, котрий є рослинним продуктом.
З 2020 по 2022 рік у 44 штатах і округу Колумбія від кратома, як свідчать судово-медичні експерти та коронери, померло щонайменше 4100 осіб. Водночас у США смерть від цієї речовини становить невелику частку з понад 300 000 випадків внаслідок передозування за останні три роки.
На роздрібного продавця в Неваді вже подано десятки позовів. На сьогодні кратом заборонено у шести штатах, але він залишається широко доступним в Інтернеті, зокрема і в Україні. Цей продукт здебільшого не регулюють.

Фото: Mary Esch/AP
Люди споживають кратом, аби полегшити біль, тривогу, підвищити енергію або перестати вживати опіоїди чи інші наркотики. За федеральними оцінками 2022 року, майже 2 мільйони людей віком від 12 років споживали кратом.
Прихильники кратома заявляють, що статистика смертності вводить в оману, оскільки випадки пересікаються зі вживанням інших ліків, які можуть бути летальними. Натомість деякі експерти вважають, що кількість випадків, пов’язаних із кратомом, ймовірно, є заниженою. Причиною для цього є те, що не всі коронери та медичні експерти перевіряють наявність цієї речовини у крові.
Батько загиблого, Девід Бреггер вважає, що більшість смертей пов’язані з неправильним вживанням кратома, а не через зловживання. Він планує звертатися до законодавців штату Нью-Гемпшир, де він живе, аби заборонити кратом.
Що таке кратом?
Kratom походить від тропічного дерева Mitragyna speciosa, яке росте в Індонезії, Малайзії та Таїланді. У Сполучених Штатах вживання продукту Kratom стало поширеним у середині 2000-х років через загострення опіоїдної кризи, що було спричинено популярністю рецептурних знеболюівльних, що призвело користувачів до пошуку альтернатив для полегшення болю або симптомів абстиненції.
Кратом може діяти як стимулятор, якщо вживати його у невеликих дозах. У великих дозах він може викликати седативний ефект, оскільки містить сполуки, що можуть викликати ейфорію у мозку, схожу на вплив опіоїдів, але меншою мірою, ніж багато легальних знеболювальних препаратів.
Кратом містить десятки сполук, відомих як алкалоїди, найбільш відомою з яких є мітрагінін, який відіграє важливу роль у спричиненні багатьох фармакологічних ефектів, які спостерігаються при вживанні цієї речовини. Ці ефекти включають як стимулюючі, так і седативні властивості. Крім того, мітрагінін взаємодіє з опіоїдними рецепторами в мозку, що може призводити до знеболюючого ефекту та викликати відчуття ейфорії. Цей алкалоїд також може впливати на настрій і емоційний стан споживача.
У листі дерева ця сполука міститься в концентрації від 1% до 2%, за словами Олівера Грундманна, дослідника фармацевтичного коледжу Університету Флориди. Однак у концентратах кратомв ця кількість може сягати 40%, що становить значно більший ризик для здоров’я.
Мітрагінін метаболізується до більш потужної сполуки, відомої як 7-гідроксимітрагінін, яка має опіоїдний ефект у мозку, зауважив Грундманн.
Дослідники також вказують, що кратом може впливати на ферменти, які розщеплюють інші ліки, що відпускаються за рецептом, що потенційно може підвищити їх ефективність. Однак значення цього впливу та його можливі наслідки залишаються невизначеними. Дослідники з Університету штату Вашингтон розпочинають клінічні випробування, щоб вивчити вплив чаю з кратомом на обробку болезаспокійливого засобу оксикодону.
- Смерть зірки серіалу “Друзі” Меттью Перрі визнали нещасним випадком через “гострий вплив кетаміну”, повідомили у відділі судово-медичної експертизи округу Лос-Анджелес.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.