У столиці Сербії тривають протести з вимогою скасувати результати виборів

Джерело: Reuters

24 грудня тисячі протестувальників зібралися в центрі Белграда, вимагаючи скасування парламентських і місцевих виборів тижневої давності, які міжнародні спостерігачі назвали несправедливими.

Мітингувальники знову перекрили центр Белграда.

Прихильники опозиційного блоку “Сербія проти насильства” зібралися на акцію біля виборчкому.

Згідно з повідомленнями ЗМІ, протестувальники намагалися силою потрапити до будівлі міської адміністрації Белграда, одначе, правоохоронці завадили їм, використавши сльозогінний газ.

Згодом президент Сербії Александр Вучич виступив зі зверненням. Він заявив, що “ніякої революції не відбудеться”, наголосивши, що держава достатньо сильна, аби “захистити демократію і державу”, і що “головорізів заарештують”.

Згідно з попередніми результатами державної виборчої комісії, правляча Сербська прогресивна партія набрала 46,72% голосів на дострокових парламентських виборах минулих вихідних.

Міжнародна моніторингова місія заявила, що SNS отримала несправедливу перевагу через упередженість ЗМІ, неправомірний вплив президента Вучича та порушення правил голосування, такі як підкуп голосів.

Вже наступного дня після виборів, 18 грудня, тисячі прихильників сербської опозиції провели у Белграді акцію протесту проти фальсифікацій. Представники соціал-демократичної Партії свободи та справедливості оголосили безстрокове голодування до скасування результатів виборів у Белграді.

  • Сполучені Штати спостерігають за тривожним розгортанням сербських військ уздовж кордону Косово, яке дестабілізує територію, заявив Білий дім і закликав вивести сили.
  • Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті опублікував рішення уряду, повідомивши, що Республіка приєдналася до декларації G7 стосовно надання довгострокової підтримки безпеки Україні.
  • 1 листопада президент Сербії Александар Вучич розпустив парламент країни та призначив дострокові вибори на 17 грудня, маючи на меті зміцнити свою владу на тлі необхідності нормалізації зв’язків з Косовом, що є основною передумовою для членства в ЄС.
  • 21 листопада президент Сербії Александар Вучич, під час зустрічі з генсеком Північноатлантичного альянсу Єнсом Столтенбергом, підтвердив можливість проведення спільних військових навчань з НАТО.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.