У Європі зростає кількість загиблих через повені – очікується лише погіршення погоди

Джерело: The Washington Post.

Щонайменше 12 осіб загинули через повені в Центральній Європі, зокрема в Румунії, Польщі, Австрії та Чехії. Цього тижня очікуються ще катастрофічніші погодні умови.

Повені або сильний сніг штурмують Австрію, Чехію, Німеччину, Угорщину, Польщу, Румунію та Словаччину. Влада евакуювала мешканців із домівок, які постраждали від паводків. На фотографіях – затоплені автомобілі, зруйновані бізнеси та люди, що опинилися в пастці стихії.

Шторм, якому деякі метеорологи дали ім’я Борис, спричинило арктичне повітря, що рухалося на південь Європи, зіштовхуючись із теплішими масами. Також у містах почалися потужні снігопади.

Джерело: David Rauscher/AFP

Наскільки загрозливим є шторм?

Влада в східному румунському повіті Галац направила човни для порятунку мешканців і доручила національній поліції допомагати. За словами чиновників, людей також  забезпечать водою та їжею на тиждень, а тимчасові модульні будинки слугуватимуть притулком.

Міністр довкілля Румунії Мірча Фечет розповів Associated Press, що на деякі райони випало до 42 літрів дощу на квадратний метр, що є рідкісним показником опадів.

Під час повеней особливо важливо забезпечити безпеку води, оскільки очисні станції можуть не впоратися з навантаженням, що призводить до викиду забрудненої води, а підземні води також можуть бути заражені.

Джерело: Petr David Josek/AP

Так було в польському місті Клодзко, розташованому на кордоні з Чехією приблизно за 137 кілометрів на північний схід від Праги. Місцева водоканалізаційна служба попередила мешканців про можливе забруднення води через повені та рекомендувала не пити воду з-під крана. У деяких місцях рівень води в центрі міста сягав 1,5 метра.

Снігопад також був надзвичайно сильним. Для деяких районів австрійських Альп це вперше в історії, коли сніг випав у вересні.

Канцлер Австрії Карл Негаммер, який повідомив у суботу, що майже вся країна постраждала від сильних дощів або снігопадів, заявив у неділю, що “ситуація залишається складною”. Тисячі пожежників та рятувальників  мобілізовано для боротьби з повенями, а школи закрили в понеділок.

Передвиборчу кампанія до виборів 29 вересня також тимчаосово зупинено в неділю. “Всю нашу енергію та увагу спрямовано на управління катастрофою та допомогу постраждалим від шторму”, – написав Негаммер на X.

Станом на понеділок сильні дощі не слабшають. У федеральній землі Верхня Австрія служби порятунку повідомили, що нові, інтенсивні дощі знову підіймають рівень води.

“Ми стежимо за ситуацією та чекаємо на можливу другу хвилю”, – сказав Маркус Фогльгубер, речник пожежного командування Верхньої Австрії, австрійському суспільному мовнику ORF. Влада Нижньої Австрії попередила про високий ризик прориву дамб.

Джерело: Sergei Gapon/AFP

Скільки людей загинуло?

Щонайменше 12 осіб загинуло – п’ятеро в Румунії, двоє у Польщі, троє в Австрії та одна у Чехії – з моменту початку дощів у п’ятницю, за даними офіційних осіб.

У Румунії рятувальники виявили тіла чотирьох людей у повіті Галац, повідомила національна служба з надзвичайних ситуацій у Facebook. У неділю офіційні особи підтвердили п’яту смерть, повідомив у Facebook голова повітової ради Галацу Костел Фотеа.

Після візиту до Печеї в повіті Галац прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку повідомив, що повінь зачепила понад 5 000 будинків. “Ніщо не може полегшити страждання людей Печеї”, – написав Чолаку у Facebook.

В Австрії один рятувальник загинув під час роботи у зонах повені, повідомив у неділю на X віцеканцлер Австрії Вернер Коглер. За словами голови пожежної служби Нижньої Австрії Дітмара Фахрафеллнера, рятувальник послизнувся на сходах, відкачуючи воду з підвалу в місті Тульн.

У понеділок австрійський суспільний мовник ORF повідомив, що двоє чоловіків віком 70 і 80 років загинули внаслідок повеней у своїх будинках у селах Унтерграфендорф та Хеберсдорф у Нижній Австрії.

Джерело: Reuters

Міністр інфраструктури Польщі Даріуш Клімчак підтвердив у прямому ефірі телеканалу TVN24 загибель двох осіб: однієї у сільському районі Клодзко, на південному заході Польщі, і ще однієї – на півдні. Прем’єр-міністр Дональд Туск написав у X у неділю, що оголосив надзвичайний стан, що є першим кроком до запиту допомоги від Європейського Союзу.

У Чехії прем’єр-міністр Петр Фіала назвав це “повінню століття”. У понеділок поліція підтвердила, що одна людина потонула в річці Красовка в чеському окрузі Брунтал. Щонайменше семеро людей вважаються зниклими безвісти.

Який прогноз для шторму Борис?

Попередження про повені залишаються в силі по всій території Чехії та частині Словаччини станом на ранок понеділка, згідно з даними Meteoalarm, інструменту погоди, створеного Європейською мережею національних метеорологічних служб. Частини Австрії, Німеччини та Польщі перебувають під попередженням про сильні дощі.

Як повідомляє Reuters, очікується, що рівень Дунаю в угорській столиці Будапешті підніметься наприкінці тижня майже до 8,5 метра – це майже на 30 сантиметрів менше за рекордний рівень, встановлений у 2013 році.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 18 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення. Більш як 50% від загальної кількості боїв відбулися на Покровському та Курахівському напрямках.