Угорщина готова до компромісу щодо запропонованого ЄС пакету допомоги Україні

Джерело: The Guardian

29 січня Угорщина заявила про свою готовність до компромісу, який дозволить фінансувати запропонований ЄС пакет допомоги Україні з бюджету блоку перед екстреним самітом 1 лютого.

Прем’єр-міністр Віктор Орбан активно критикував фінансову та військову підтримку Києва з боку ЄС і підтримував тісні зв’язки з Кремлем після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

Раніше він заблокував перегляд бюджету ЄС, який містив допомогу Україні, що спонукало союзників Києва розробити план Б і скликати екстрений саміт.

Однак 29 січня політичний директор Віктора Орбана заявив, що Угорщина “відкрита для використання бюджету ЄС для запропонованого пакету допомоги Україні” у 50 мільярдів євро.

Балаж Орбан підтвердив, що Будапешт надіслав пропозицію до Брюсселя 27 січня, демонструючи, що відкритий для використання бюджету ЄС для пакету допомоги, якщо будуть додані інші “застереження”.

28 січня у Financial Times процитували документ ЄС, у якому мовиться, що блок саботуватиме економіку Угорщини, якщо Будапешт заблокує допомогу на саміті цього тижня.

Раніше Орбан надав пояснення, чому заблокував запропонований на початку цього місяця багаторічний пакет допомоги Києву на суму 50 мільярдів євро. Угорський лідер заявив, що гроші для України не повинні надходити з центрального бюджету ЄС, і це було б “поганим рішенням”. Одначе, він пояснив, що уряд у Будапешті не підтримає новий пакет допомоги Європейського Союзу для України, доки блок не виплатить усі кошти Угорщині.

Нещодавно міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен повідомила про отриманий “позитивний сигнал”, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан скасує блокування допомоги Україні на 50 млрд євро.

  • Високопосадовець ЄС у п’ятницю, 26 січня, заявив, що Угорщина “ускладнює” переговори Європейського Союзу про надання Україні 50 мільярдів євро фінансової допомоги.
  • Євросоюз може розглянути “ядерний варіант” – виключення лідера угорського уряду Віктора Орбана з процесу голосування у ЄС – якщо він продовжить блокувати виділення допомоги Україні.
  • 19 січня глава Офісу президента після телефонної розмови із Сійярто повідомив, що Угорщина та Україна готові до відкритого діалогу з метою обговорення двосторонніх відносин.
  • 29 січня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто разом зі своєю делегацією приїхав до України.

23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.

Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.