Україна цього року втратила ₴21,9 млрд через тіньовий ринок тютюну – Федоров
Джерело: Михайло Федоров
Через тіньовий ринок тютюну державний бюджет України у 2024 році втратив 21,9 мільярда гривень.
“Середня річна частка нелегального тютюну в Україні — 16,1%. У нелегальних товарів немає акцизної марки й за них не сплачують податки, через це мільярди щорічно проходять повз бюджет, а люди купують неякісну продукцію невідомого походження”, — написав віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Федоров посилається на дослідження Kantar Україна. Воно показало, що обсяги нелегального тютюнового ринку в Україні знизились з 21,8% у 2023 році до 16,1% у 2024 році.
Однак, річні втрати державного бюджету України все ще значні — 21,9 млрд грн, а обсяг тіньового ринку сигарет в Україні становить 6,3 млрд шт.
Федоров зазначив, що для боротьби з тіньовим ринком триває робота над “еАкцизом” – електронною системою обігу тютюну й алкоголю.
“Коли впровадимо сервіс, товари можна буде відстежити протягом усього шляху — від виробника до кінцевого споживача. А кожен українець зможе перевірити легальність товару за кілька кліків через “Дію”. Бізнес отримуватиме акцизні марки без бюрократії та візитів до податкової служби, швидко та прозоро”, – зазначив міністр.
Бета-тестування “еАкцизу” заплановане на весну 2025-го.
- Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт №11090, який передбачає підвищення акцизного податку на тютюнові вироби. Рішення підтримали 237 народних депутатів.
- Кабінет Міністрів України вніс у Раду законопроєкт, згідно з яким пропонується встановити податкову пільгу продавцям е-сигарет у 20%. Водночас фахівці стверджують, що такий крок спричинить недоотриманням бюджетом 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки.
- З 1 січня 2026 року почне діяти закон про запровадження Е-марок акцизного податку на цигарки та алкоголь. Він передбачає переведення обліку до цифрового формату задля його спрощення.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила про наймасштабнішу зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Атака, організована росіянами, тимчасово паралізувала ключові системи Міністерства юстиції. Відновлення роботи триватиме до двох тижнів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 19 грудня. З початку доби відбулося 189 бойових зіткнень, противник завдав 51 авіаційного удару, скинувши при цьому 80 КАБ, застосував 820 дронів-камікадзе, здійснив понад 4100 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.
19 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що США надали Будапешту виняток із запроваджених нещодавно санкцій проти російського “Газпромбанку”, аби країна надалі проводила платежі за газ.
Державний секретар США Ентоні Блінкен вважає, що нині Україна має зрозуміти, що робити далі: продовжити боротьбу або піти на переговори зі спробою довести це до припинення вогню.