Україна долучилася до міжнародного дослідження антарктичної криги

Джерело: Національний антарктичний науковий центр та МОН України

Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) приєднався до великого міжнародного проєкту OCEAN:ICE – “Обмін між океаном і кріосферою в Антарктиді: вплив на клімат і Землю загалом”.

Проєкт реалізується в межах програми “Горизонт Європа”, що фінансується Європейською комісією.

До консорціуму також входять партнери з Великої Британії, яких фінансує Міністерство досліджень та інновацій цієї країни.

Головна ціль проєкту – оцінити вплив на Землю ключових процесів, які відбуваються на Антарктичному льодовиковому щиті та в Південному океані. Це, зокрема, підвищення рівня моря, формування глибоководних течій, зміни океанічної циркуляції та клімату.

Втрата антарктичної криги призводить до підвищення рівня моря, і більша частина такого танення відбувається на межі океану і крижаного покриву під впливом теплих океанічних течій. Власне, OCEAN:ICE досліджує процеси, що спричиняють це танення.

Спочатку проєкт реалізовував консорціум із 17 партнерів на чолі з Данським метеорологічним інститутом (DMI). У вересні 2023 року DMI та НАНЦ подали заявку і отримали додаткове фінансування в межах програми “Горизонт Європа”, щоб долучити НАНЦ як нового партнера.

Яким буде внесок України в цей надважливий проєкт?

НАНЦ заповнить деякі прогалини в польових даних завдяки використанню в Південному океані додаткового набору інноваційного обладнання – профілюючих (арго) буїв. Це автономні океанографічні інструментальні платформи для підводних вимірювань. Вони не мають двигуна і не потребують постійного обслуговування судном чи людиною.

Такі буї докладно вимірюють фізичні та хімічні параметри океану, наприклад, напрямок і швидкість течії, температуру та солоність води на різних глибинах. Ці дані допоможуть краще зрозуміти сезонний обмін між холодними водами моря Ведделла і відносно теплими водами центрально-західної частини Антарктичного півострова.

Крім того, дослідники НАНЦ вивчатимуть вплив опадів (снігопаду і дощу) на баланс маси льоду шельфового льодовика, використовуючи регіональну модель атмосфери з високою роздільною здатністю.

Рут Моттрем, координаторка проєкту від DMI, зазначила:

“Участь НАНЦ розширить OCEAN:ICE, додавши нові польові спостереження та їхній аналіз, а також інноваційне чисельне моделювання океанічних та атмосферних процесів у регіонах, які наразі не представлені в проєкті. Логістична підтримка НАНЦ збільшить наявну мережу спостережень OCEAN:ICE у поки неохоплених районах навколо Антарктиди, що дозволить нам заповнити прогалини і стати справді циркумполярним проєктом”.

Серед переваг проєкту для України – додаткове фінансування для розвитку співпраці між нашими та іноземними вченими, а також розвиток дослідницьких можливостей українського судна “Ноосфера”.

Проєкт триватиме до 31 жовтня 2026 року.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.