Україна домовляється зі Швецією про постачання винищувачів Gripen – ОП
Джерело: Ігор Жовква в інтерв’ю Голосу Америки
Україна та Швеція ведуть перемови про надання Києву винищувачів Saab JAS-39 Gripen, запевнив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.
Це тема, яку президент постійно обговорює з керівництвом Швеції. І так було ще до вступу Швеції в НАТО. Зі зрозумілих причин, тоді вони не були готові давати жодних обіцянок, оскільки фіналізували своє членство в Альянсі, – пояснив Жовква.
Однак, тепер країна в НАТО, тож Зеленський знову спілкується з прем’єр-міністром Швеції, а Міністерство оборони – з відповідними органами Швеції. Посадовець відзначив, що ці винищувачі такі ж надійні, як і F-16, тож наша країна рухається у цьому напрямку.
Нагадаємо, Швеція не поставила Україні винищувачі Gripen через висновок Києва, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто складно. Цю інформацію оголосив глава МЗС Швеції Тобіас Біллстрьом.
Тоді як 28 березня міністр оборони Швеції Пол Йонсон зазначив, що країна не виключає можливості надання Україні своїх винищувачів Gripen.
Раніше Юрій Ігнат зауважив на ймовірності того, що Швеція може постачити Україні винищувачі Gripen. Він зазначив, що основним бойовим літаком буде F-16, одначе, також розглядається й Gripen, шведська сторона може передати Україні ту кількість, яка у неї є на сьогодні. Він додав, у разі позитивного рішення, Gripen буде “непоганим варіантом для нас”. Україна матиме перспективу отримати літаки, оскільки нині Швеція розглядає можливість розробки новішої версії винищувачів Gripen для своєї армії.
Під час першого візиту у Королівство Швеція командувач Повітряних сил залишив там фахівців, аби вони дослідили можливість надання Україні винищувачів і провели певні ознайомчі польоти.
14 вересня 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що українські пілоти провели тестовий політ на винищувачах Gripen.
26 лютого лідер партії “Центр” Мухаррем Демірок зауважив, що після погодження Угорщиною вступу Швеції у НАТО необхідно негайно розглянути рішення стосовно постачання країною винищувачів Gripen до України.
Зауважимо, Gripen міг би суттєво допомогти Україні контролювати свій повітряний простір. Винищувач вважається відносно дешевим і простим в обслуговуванні, і може працювати з коротших, вузьких злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані на прямих ділянках шосе. Це зменшує ризик скупчення літаків на базі.
Також стало відомо, що шведський високотехнологічний винищувач Saab JAS 39 Gripen, розроблений під час холодної війни з СРСР, може вперше зіштовхнутися у гарячому конфлікті з Москвою.
Довідка. Saab JAS 39 Gripen — шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розробила та виробляє компанія Saab. Роботи над літаком розпочали в 1979 році, а у 1988-у літак уперше злетів. 1 листопада 1997 року JAS 39 офіційно прийняли на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил.
Загальні характеристики: екіпаж – 1 (версія E) / 2 (версія F) людини; розмах крил – 8,6 м; максимальна злітна вага – 16,5 т; корисне навантаження – до 7,2 т; двигун – 10 000 кгс на форсажі; має 10 точок підвіски; бойовий радіус – 1500 км.
- На пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном президент України Володимир Зеленський зазначив, що була деталізована домовленість щодо спільного виробництва бойових машин піхоти CV90 в Україні, локалізації виробництва та ремонтів.
- Міністерка оборони Чеської Республіки Яна Чернохова повідомила, що міністерство оборони представило проєкт нового мандата на навчання у країні українських військових на шведських винищувачах.
- П’ятий президент України та лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко закликав Швецію надати Україні винищувачі Gripen.
- Україна і Швеція обговорюють потенційне надання Збройним силам України літаків Gripen та іншої допомоги.
- Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила про виділення Україні 350 млн євро зокрема на фінансування керованих ракет класу “повітря-земля”, які можуть запускати винищувачі F-16 та дронів.
Україна до кінця 2024 року отримає від Німеччини ще дві системи ППО IRIS-T, заявив у Києві керівник спеціального штабу з питань України у Міністерстві оборони Німеччини генерал-майор Крістіан Фройдинг.
Міністерство оборони кодифікувало і допустило до використання переносний тренажер “Безпечне небо” для підготовки зенітних вогневих груп.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 185 бойових зіткнень.
В Україні розпочали перевірки встановлення інвалідності для 1695 посадовців із понад 30 державних органів. Справи, котрі підлягають перегляду, зосереджені на працівниках податкової, прокуратури та митниці. У разі необґрунтованих рішень МСЕК їх переглядатимуть відповідно до постанови уряду.
У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у вівторок, 26 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.