Україна й надалі проводитиме дослідження в Антарктиці: уряд продовжив програму на два роки

Зображення: Міністерство освіти і науки України

Джерело: Міністерство освіти і науки України

Уряд України прийняв постанову, що продовжує термін дії Державної цільової науково-технічної програми досліджень в Антарктиці до 2025 року (включно).

Таке рішення дасть можливість упродовж наступних двох років проводити та фінансувати українські антарктичні експедиції.

Відтак, Україна надалі проводитиме дослідження в Антарктиці, забезпечуючи безперебійну роботу станції “Академік Вернадський” та криголама “Ноосфера”.

“Навіть в умовах повномасштабної війни ми не маємо права зупиняти нашу антарктичну програму. Адже, по-перше, це перекреслить всі ті інвестиції, які вже зробила Україна в дослідження Антарктики за 28 років, а потім для відновлення нам знадобиться в рази більше коштів, ніж витрачається зараз на підтримку роботи експедицій. По-друге, присутність в Антарктиці – це наша можливість долучатися до глобальних дослідницьких проєктів, робити науку планетарного масштабу на рівні з передовими країнами світу. Ми беремо участь у багатьох міжнародних ініціативах, і це питання як престижу України на світовій арені, так і мотивації наших вчених залишатися в Україні, а не емігрувати”, – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Також він зауважив, що Україна проводить власні дослідження в Антарктиці з лютого 1996 року – коли отримала від Великої Британії станцію “Фарадей”, що нині має назву “Академік Вернадський”.

Відтоді українці постійно розвивали та розширювали українську наукову програму, а також зберегли унікальні ряди безперервних спостережень, частина яких є найдовшою на крижаному континенті. Наприклад, вимірювання показників погоди тут тривають з 1947 року, магнітного поля Землі – з 1954-го, рівня озону в атмосфері – з 1957-го.

“Ці дані – неоціненні, саме за ними ми зараз бачимо, як змінюється клімат на планеті, як теплішає Антарктика, яка динаміка озонової діри тощо. Це величезний внесок українських вчених саме для всього людства. І ми маємо цим пишатися і це підтримувати навіть в найскладніші часи”, – зазначив очільник НАНЦ.

Статус учасника бойових дій відповідно до законодавства надається тим, хто брав участь у бойових завданнях в районах воєнних дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від того, скільки часу це тривало, наголосив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

Президент Аргентини Хав’єр Мілеї став громадянином Італії. Під час візиту до Рима статус йому офіційно надала прем’єр-міністерка Італії Джорджі Мелоні.

Основними статтями витрат за програмою “Зимова єПідтримка” стали комунальні послуги, мобільний зв’язок і донати на ЗСУ. Зокрема, на комунальні послуги громадяни спрямували 63% коштів, 17% витратили на мобільний зв’язок. Тоді як близько 4% українці перерахували на потреби військових через благодійні фонди та волонтерські організації.

Вифлеємський вогонь доставили до Києва 15 грудня. Церемонія передачі вогню відбулась в укритті через повітряну тривогу.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 214 бойових зіткнень. Найбільша кількість боїв відбулася на Сіверському, Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.