Україна може додатково виводити 1,5 млн тонн чавуну та залізної руди на ринок ЄС замість РФ
Джерело: Міністерство економіки України
Україна має можливості до експортозаміщення російських постачань чавуну та залізної руди на європейському ринку.
Про це детально йдеться в дослідженні “Огляд санкційних обмежень щодо російського чавуну та руд чорних металів”, підготовленому Командою підтримки реформ Мінекономіки (Reform Support Team Mineconomy, RST ME) за участі Департаменту санкційної політики Міністерства, Київської школи економіки та GMK Center у рамках проєкту Export Booster.
Зазначається, що Росія є одним із найбільших світових експортерів чавуну та залізної руди. Вона посідає друге місце у світі за експортом чавуну та дев’яте місце за обсягом експорту залізних руд.
Попри це, Європейський Союз утримався від запровадження санкцій щодо імпорту цих категорій. Це питання було на порядку денному в “дев’ятому”, “шостому”, “п’ятому” та “четвертому” санкційних пакетах ЄС.
Накладання санкцій на ввіз чавуну та залізної руди в Європейському Союзі може як стати додатковими можливостями для українських виробників, так і внести ще більшу нестабільність для російської економіки.
За словами заступника міністерки економіки України Олексія Соболева, Україна є потенційним постачальником залізної руди та чавуну для європейського ринку. Станом на вересень 2023 року в Україні простоюють п’ять доменних печей загальною потужністю близько 6-7 млн тонн. Зараз вони працюють на знижених потужностях, приблизно на 50%.
Згідно з даними за січень-липень 2023 р., цього року Україна може збільшити експорт чавуну приблизно до 1,5 млн тонн. Активація потужностей залежить від подолання матеріально-технічних обмежень і забезпечення стабільного постачання електроенергії та води.
Митні тарифи на залізну руду та чавун вже введено в США та Великій Британії.
Зокрема, Сполучене Королівство встановило митний тариф 35%, що призвело до зменшення імпорту російського чавуну та залізної руди на 51,8 млн доларів у 2022 р. в порівнянні до 2021 р.
США також запровадили ряд додаткових мит, а у 2023 р. взагалі припинили імпорт чавуну з Росії. Попри те, що Сполучені Штати є одним із найбільших імпортерів чавуну у світі, вони успішно зупинили торгівлю з Росією.
Директор Команди підтримки реформ Мінекономіки України Денис Шемякін зауважив, що Україна постає як найбільш життєздатна альтернатива російському чавуну та залізній руді на світовому ринку.
“Запровадження санкцій на цю категорію в ЄС дозволить позбавити Росію додаткового доходу від експорту в розмірі 1 мільярда доларів США, ще більше послаблюючи курс рубля та позбавляючи її додаткових податкових ресурсів для підтримки війни. Це може мати важливі наслідки для російської економіки та геополітичної ситуації”, – підкреслив Денис Шемякін.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що Україна працює над нарощуванням виробництва урану, що стане кроком на шляху до витіснення Росії зі світових ринків у цій галузі.
- Україна відправила до Канади першу партію українського урану для виробництва компанією САМЕСО ядерного палива на потреби вітчизняних АЕС.
- Наразі приблизно половина світових поставок урану надходить із Росії, що не влаштовує лідерів у США та Європі після вторгнення Росії в Україну. У віддаленому куточку Нью-Мексико знаходився пустий завод, який розбудували й зараз він забезпечує приблизно одну третину попиту США на збагачений уран і знаходиться в процесі збільшення виробництва на 15%.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що президент США Дональд Трамп втрачає терпіння через безрезультатність діалогу з російським диктатором Володимиром Путіним щодо війни в Україні.
Сьогодні, 27 липня, в Україні святкують День медичного працівника.
За даними аналітиків, Сили оборони просунулися на Сумщині, Харківщині та Донеччині.
27 липня відзначається День ходіння на ходилицях, День трансатлантичного зв’язку та День народження гамбургера. За церковним календарем вшановують пам’ять святого великомученика Пантелеймона.
За даними синоптиків у неділю, 27 липня, в низці областей України очікується негода.