Україна посилює співпрацю з Фінляндією для розбудови національної системи моніторингу води

Джерело: Міндовкілля

Україна посилює співпрацю з Фінляндією для розбудови національної системи моніторингу води та біорізноманіття.

Ключові вектори партнерства між Україною та Фінляндією обговорили у місті Гельсінкі перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький та міністр з питань довкілля та клімату Фінляндії Кай Мюккянен.

Зокрема, йшлося про реалізацію ІСІ-проєкту “Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості поверхневих вод і біорізноманіття”. Відповідну пропозицію від фінської сторони Україна отримала ще у жовтні 2023 року під час Міжнародної конференції “United for Justice. United for Nature” в межах реалізації п. 8 формули миру президента Володимира Зеленського.

Нагадаємо, Фінляндія є співголовою у робочій групі із зазначеного пункту.

Відтак проєкт технічної допомоги планують реалізовувати у 2024-2027 роках для посилення екологічного моніторингу води і біорізноманіття в Україні відповідно до вимог Європейського Союзу.

Серед досягнутих домовленостей між Україною та Фінляндією також:

  • допомога Україні у розробленні дорожніх карт моніторингу води та біорізноманіття для стратегічного планування та окреслення кроків з імплементації вимог директив ЄС;
  • технічна підтримка українських лабораторій та кадрового потенціалу в дослідженні хімічних речовин та у використанні інструментів дистанційного зондування.

За словами першого заступника міністра, система моніторингу довкілля Фінляндії є однією з найкращих в Європі. Україна лише створює необхідну правову базу для запуску аналогічної цілісної національної системи. Так, наприклад, моніторинг біорізноманіття в нашій країні здійснюється фрагментарно та потребує трансформації і приведення до європейських стандартів.

Крім того, серед обговорених під час робочого візиту питань також моніторинг мікропластику та PFAS-сполук в елементах довкілля. Українська делегація відвідала Інститут навколишнього середовища Syke та ознайомилась з роботою лабораторії, зокрема щодо визначення мікропластику.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.

У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.

У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.