Україна просить G7 удвічі знизити цінову стелю на російську нафту — до $30 за барель
Джерело: Reuters
Глава МЗС Андрій Сибіга під час візиту до Брюсселя 20 травня закликав країни “Групи семи” знизити цінову стелю на російську нафту до 30 доларів за барель.
З нашого погляду, розумна цінова стеля — це $30, — заявив Сибіга.
Відповідне звернення українського міністра прозвучало на тлі нових санкцій Європейського Союзу та Великої Британії проти Росії. Обмеження спрямовані зокрема на так званий “тіньовий флот” танкерів, а також фінансові компанії, що допомагають РФ обходити західні обмеження.
У Брюсселі також розглядають можливість перегляду граничної ціни на нафту. Так, за даними європейських посадовців, обговорюється зниження до $50 за барель.
До країн G7 входять Сполучені Штати, Канада, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Японія. Європейська комісія та голова міністрів фінансів єврозони також беруть участь у зустрічах міністрів фінансів G7.
Раніше повідомляли, що країни “Великої семи” шукають способи посилити обмеження ціни на російську нафту, оскільки прагнуть краще оцінити здатність Москви фінансувати повномасштабну війну проти України, повідомляють обізнані джерела.
Країни G7 нині обговорюють заходи від повного ембарго на будь-які операції з барелями російського походження до зниження цінової стелі — граничної вартості нафти, за якої західним компаніям дозволено з нею працювати.
За інформацією джерел Bloomberg, цінова стеля може бути знижена до $40, що на 45% нижче, ніж зараз коштує північноморський еталонний сорт Brent ($72,7 за барель), і на третину менше фактичних цін на російський сорт Urals: згідно з даними Reuters, він торгується по $60-61 за барель у портах Чорного та Балтійського морів.
Однак, поки що жодного рішення не прийнято, акцентують джерела. Зниження цінової межі, котра діє з грудня 2022 року, країни G7 обговорювали навесні минулого року, проте домовитися їм не вдалося: побоювання висловлювали США, на думку яких це могло призвести до підвищення світових цін на енергоносії.
- Доходи РФ від продажу нафти упали, порівняно з попереднім роком, уже другий місяць поспіль. Це викликано нижчими цінами на національну сиру нафту.
- Казахстан поставив за мету збільшити частку закордонних постачань нафти без російської допомоги. Міністр енергетики країни Алмасадам Саткалієв заявив, що обсяг такого експорту має зрости у 13 разів.
- Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі.
- Через зниження цін на нафту доходи Росії від експорту впали до найнижчого рівня з лютого.
Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.
У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.
Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.
Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.
Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.