Україна серед 74 країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління – ВООЗ
Джерело: МОЗ України
Згідно з останнім моніторинговим звітом ВООЗ, Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння.
У світі зберігається тенденція до зменшення споживання тютюну. Згідно з останнім дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі налічується 1,25 мільярда повнолітніх споживачів тютюну: тобто приблизно кожний п’ятий дорослий курить, тоді як у 2000 році – кожен третій.
Щоб глобально знизити рівень тютюнопаління серед населення, 2003 року створено Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Україна ратифікувала її у 2006 році і відтоді досягла значних успіхів у сфері контролю над тютюнокурінням, зокрема, завдяки впровадженню ефективних законодавчих змін.
ВООЗ у своєму річному Звіті про глобальну тютюнову епідемію 2023 відзначила успіхи України у захисті населення від шкоди тютюну та нікотину.
“Рамкова конвенція – це міжнародний договір, головна ціль якого – допомогти подолати епідемію тютюнокуріння у світі. Україна досягла помітного прогресу і продовжує системну боротьбу з тютюнокурінням: за 12 років системного посилення антитютюнових обмежень та міжсекторальної взаємодії кількість щоденних курців в країні зменшилась з 37% дорослого населення до 24%”, – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Він також додав, що наразі, з огляду на вплив війни та рівень стресу, цей показник становить 27,4%. За словами Ігоря Кузіна, для зниження рівня тютюнопаління з 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів – на 65% площі упаковки буде розміщено зображення хвороб, спричинених курінням, текст, який застерігає про шкоду і наслідки куріння, та QR-код з посиланням на сервіс, що допомагає кинути палити.
Це завершальний етап імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет серед країн Європейського Союзу.
Досвід країни українська міжурядова делегація представляє на 10-ій Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну серед делегатів із більш ніж 180 країн, 4 міжурядових та 18 неурядових організацій у Панамі. Наразі Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння згідно з останнім моніторинговим звітом ВООЗ.
Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоровʼя із боротьби проти тютюну містить шість основних блоків, навколо яких кожна держава має фокусувати свої дії та формувати політики щодо боротьби зі вживанням тютюнових виробів:
- моніторинг споживання тютюну;
- захист людей від впливу тютюнових виробів;
- надання допомоги курцям у відмові від куріння;
- попередження про небезпеку вживання виробів із тютюну;
- заборона реклами і промоції куріння;
- підвищення податків для галузі виробництва тютюнових виробів.
Нагадаємо, 11 липня 2022 року набули чинності зміни до Закону №2899-IV, розроблені на основі положень Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Відповідні норми забороняють споживання тютюнових виробів (у тому числі сигарет для нагрівання), електронних сигарет, кальянів у всіх громадських приміщеннях. Також до переліку увійшли дитячі майданчики, вокзали та станції, зупинки громадського транспорту, підземні переходи, транспорт загального користування, в тому числі таксі.
17 березня 2023 року МОЗ затвердило наказ “Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду/контролю в сфері законодавства щодо попередження і зменшення тютюнових виробів на період воєнного стану”. За зверненням громадян про порушення законодавства контрольний орган може здійснити позапланову перевірку.
Також 24 березня 2023 року уряд ухвалив зміни до постанови “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення”, щоб відповідні органи отримали законні важелі для посилення контролю за обігом тютюнових виробів.
З 11 липня 2023 року набула чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками.
З 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів, передбачені Законом №1978-IX. Запроваджено збільшення площі медичних попереджень до 65%. Влітку Міністерство юстиції України затвердило 14 наборів медичних попереджень (варіантів тексту та ілюстрацій), розроблених Міністерством охорони здоров’я, технічні вимоги до дизайну та форми маркування, а також порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації Директиви 2014/40/ЄС, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет.
- Під час 10-ї Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну делегати з більш ніж 180 країн, 4 міжурядових та 18 неурядових організацій домовились про продовження на пʼять років терміну реалізації Глобальної стратегії з прискорення боротьби проти тютюнопаління.
- В Україні оновили сайт сервісу “Я кидаю курити”, який створений для того, щоб допомогти усім охочим позбутися нікотинової залежності.
- Куріння, як відомо, завдає шкоди легеням, однак, нещодавнє дослідження підтвердило, що воно також шкідливе для вашого мозку. Дослідники зі Школи медицини Вашингтонського університету у Сент-Луїсі, штат Міссурі, проаналізували сканування мозку, історію куріння та генетичний ризик 32 094 учасників європейського походження з бази даних Biobank Великої Британії.
- Король Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії Чарльз III нещодавно підтвердив план прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака щодо остаточної заборони куріння для наступного покоління.
- Уряд скасував чинні норми щодо маркування пачок сигарет. Відтак, з січня 2024 року попередження про шкоду куріння займатимуть 65% площі пакування.
Американський журналіст Такер Карлсон знову прибув до Росії та повідомив, що взяв інтерв’ю у російського міністра закордонних справ Сергій Лаврова.
Триває 1015-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 747 тисяч осіб.
4 грудня відзначають Міжнародний день гепарда та Міжнародний день банків. Християни сьогодні вшановують великомученицю Варвару.
За даними синоптиків у середу, 4 грудня, в Україні очікується суха погода.
3 грудня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови з главою РФ Володимиром Путіним обговорив нинішню ситуацію у Сирії. Він заявив, що Анкара, підтримуючи територіальну цілісність Сирії, прагне “справедливого та довгострокового врегулювання”.