Україна серед 74 країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління – ВООЗ

Джерело: МОЗ України

Згідно з останнім моніторинговим звітом ВООЗ, Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння.

У світі зберігається тенденція до зменшення споживання тютюну. Згідно з останнім дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі налічується 1,25 мільярда повнолітніх споживачів тютюну: тобто приблизно кожний п’ятий дорослий курить, тоді як у 2000 році – кожен третій.

Щоб глобально знизити рівень тютюнопаління серед населення, 2003 року створено Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Україна ратифікувала її у 2006 році і відтоді досягла значних успіхів у сфері контролю над тютюнокурінням, зокрема, завдяки впровадженню ефективних законодавчих змін.

ВООЗ у своєму річному Звіті про глобальну тютюнову епідемію 2023 відзначила успіхи України у захисті населення від шкоди тютюну та нікотину.

“Рамкова конвенція – це міжнародний договір, головна ціль якого – допомогти подолати епідемію тютюнокуріння у світі. Україна досягла помітного прогресу і продовжує системну боротьбу з тютюнокурінням: за 12 років системного посилення антитютюнових обмежень та міжсекторальної взаємодії кількість щоденних курців в країні зменшилась з 37% дорослого населення до 24%”, – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Він також додав, що наразі, з огляду на вплив війни та рівень стресу, цей показник становить 27,4%. За словами Ігоря Кузіна, для зниження рівня тютюнопаління з 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів – на 65% площі упаковки буде розміщено зображення хвороб, спричинених курінням, текст, який застерігає про шкоду і наслідки куріння, та QR-код з посиланням на сервіс, що допомагає кинути палити.

Це завершальний етап імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет серед країн Європейського Союзу.

Досвід країни українська міжурядова делегація представляє на 10-ій Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну серед делегатів із більш ніж 180 країн, 4 міжурядових та 18 неурядових організацій у Панамі. Наразі Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння згідно з останнім моніторинговим звітом ВООЗ.

Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоровʼя із боротьби проти тютюну містить шість основних блоків, навколо яких кожна держава має фокусувати свої дії та формувати політики щодо боротьби зі вживанням тютюнових виробів:

  • моніторинг споживання тютюну;
  • захист людей від впливу тютюнових виробів;
  • надання допомоги курцям у відмові від куріння;
  • попередження про небезпеку вживання виробів із тютюну;
  • заборона реклами і промоції куріння;
  • підвищення податків для галузі виробництва тютюнових виробів.

Нагадаємо, 11 липня 2022 року набули чинності зміни до Закону №2899-IV, розроблені на основі положень Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Відповідні норми забороняють споживання тютюнових виробів (у тому числі сигарет для нагрівання), електронних сигарет, кальянів у всіх громадських приміщеннях. Також до переліку увійшли дитячі майданчики, вокзали та станції, зупинки громадського транспорту, підземні переходи, транспорт загального користування, в тому числі таксі.

17 березня 2023 року МОЗ затвердило наказ “Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду/контролю в сфері законодавства щодо попередження і зменшення тютюнових виробів на період воєнного стану”. За зверненням громадян про порушення законодавства контрольний орган може здійснити позапланову перевірку.

Також 24 березня 2023 року уряд ухвалив зміни до постанови “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення”, щоб відповідні органи отримали законні важелі для посилення контролю за обігом тютюнових виробів.

З 11 липня 2023 року набула чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками.

З 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів, передбачені Законом №1978-IX. Запроваджено збільшення площі медичних попереджень до 65%. Влітку Міністерство юстиції України затвердило 14 наборів медичних попереджень (варіантів тексту та ілюстрацій), розроблених Міністерством охорони здоров’я, технічні вимоги до дизайну та форми маркування, а також порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації Директиви 2014/40/ЄС, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет.

У компанії ДТЕК назвали чотири умови, за яких в Україні будуть запроваджені погодинні графіки відключення електроенергії.

Конгресвумен Палати представників США від Нью-Джерсі та помічниця президента США Джо Байдена у його передвиборчій кампанії Майкі Шеріл зреагувала на відмову Дональда Трампа приїхати до України.

Фільм “Назавжди-Назавжди” української режисерки Анни Бурячкової покажуть на 43-му Стамбульському міжнародному кінофестивалі в межах програми International Competition.

Мешканці східної частини Європи – зокрема поляки та естонці – активно купують житло у західній частині континенту. Причина – повномасштабна російсько-українська війна.

Протягом доби російські армійці здійснили 2 226 обстрілів Донецької області, внаслідок чого загинуло двоє осіб, ще восьмеро – зазнали поранень.