Україна стала країною-учасницею Римського статуту МКС
Джерело: “Укрінформ”
Україна офіційно стала 125-ю державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) 1 січня 2025 року. Цей статус надає їй всі права й обов’язки повноправного члена, зокрема участь у виборах суддів, прокурора та його заступників, голосування щодо бюджету і змін до статуту. У будівлі суду вже встановили український прапор поряд зі стягами інших держав-учасниць.
Речник МКС Фаді ель-Абдалла зазначив, що Україна зможе висувати кандидатів на посаду суддів, якщо ті відповідатимуть встановленим вимогам. Наприклад, досвід у міжнародному чи кримінальному праві та володіння однією з офіційних мов суду (англійською чи французькою). Він також висловив сподівання, що приклад України мотивуватиме інші держави приєднатися до Римського статуту.
МКС не розглядає справи проти держав, а лише індивідуальну відповідальність за злочини. Прокурор суду ухвалює рішення щодо висунення звинувачень на основі зібраних доказів. Нині розслідування щодо ситуації в Україні вже триває, і в його межах були порушені кілька справ.
Ратифікація статуту передбачає нові зобов’язання для України, зокрема фінансові. Кошторис суду, який нині становить приблизно 190 мільйонів євро, затверджує Асамблея держав-учасниць, враховуючи розмір економіки та чисельність населення кожної країни. Частка України буде визначена за тими ж принципами, що й для інших учасників.
Фаді ель-Абдалла наголосив на важливості міжнародної співпраці для ефективної роботи суду, а також підкреслив, що ратифікація Римського статуту дозволить Україні повноцінно брати участь у формуванні майбутнього міжнародного кримінального права.
- Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника російського Генштабу Валерія Герасимова за підозрою у міжнародних та воєнних злочинах, а також злочинах проти людяності.
- Прокурори Міжнародного кримінального суду (МКС) розслідують російські кібератаки на українську цивільну інфраструктуру як можливі воєнні злочини.
У США федеральні працівники використовують емодзі ложки, підтримуючи один одного у прагненні “встояти на позиціях”, здійснюючи супротив адміністрації Дональда Трампа та Департамент урядової ефективності (DOGE), який очолив американський винахідник та мільярдер Ілон Маск.
Сполучені Штати вперше погодилися спорядити Ізраїлю одну з найпотужніших неядерних бомб — MOAB, відому як “матір усіх бомб”. Це рішення ухвалив президент Дональд Трамп, продовжуючи свою жорстку політику на Близькому Сході.
Росія проводить приховані маневри з міжконтинентальними балістичними ракетами “Ярс” у Поволзькому регіоні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 лютого. Від початку цієї доби відбулося 89 бойових зіткнень.
Вищий антикорупційний суд 5 лютого задовольнив позов Міністерства юстиції до колишнього охоронця Віктора Януковича В’ячеслава Заневського про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону “Про санкції”.