Україна та Рада Європи підписали створення Спецтрибуналу для РФ

Джерело: YouTube-канал Ради Європи

25 червня Рада Європи підписала з Україною угоду про створення Спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності за злочин агресії Росії проти України.

Документ підписали у Страсбурзі генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе та президент Володимир Зеленський, котрий прибув до Франції після участі в саміті НАТО в Гаазі.

Сьогоднішня угода і цей трибунал дають нам справжній шанс забезпечити справедливість за злочин агресії. Ми повинні чітко показати: агресія призводить до покарання. І ми маємо зробити це разом, усією Європою. Гаага чекає на винуватців. Відповідальність має бути, — заявив Зеленський після підписання.

Ми повідомляли, що Комітет міністрів Ради Європи офіційно запустив процес створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Відповідне рішення ухвалили 14 травня на засіданні у Люксембурзі.

Заступниця глави ОП Ірина Мудра наголосила, що підписання документа – це історія, яку творять спільно.

Для мене це не просто політична подія. Це — фінал трирічної боротьби за справедливість, яку ми вели у найтемніші дні війни, коли світ ще вагався.
Своєю чергою, глава МЗС Андрій Сибіга наголосив, що вперше за десятиліття в Гаазі буде створено Спеціальний трибунал для переслідування злочину агресії.

Путін та його спільники мають знати, що правосуддя неминуче. Я вдячний усім партнерам в Core Group, ЄС, усім юристам, дипломатам і політикам, які забезпечили цей результат. Але перш за все — Раді Європи та її Генеральному секретарю Алену Берсе, які відіграли центральну роль, — додав міністр.

ЗМІ інформували, що у 2026 році очікується початок роботи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Раніше стало відомо, що проект Спеціального трибуналу зі злочину агресії РФ проти України готовий і чекає на політичне схвалення. Його неофіційно називають “трибуналом для Путіна”, оскільки у міжнародній юриспруденції відповідальним за злочин агресії вважається найвище керівництво держави.

Спецтрибунал має судити найвище політичне та військове керівництво, відповідальне за повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Однак розпочати судовий процес проти президента Володимира Путіна, прем’єр-міністра Михайла Мішустіна та глави МЗС Сергія Лаврова трибунал зможе лише після того, як вони залишать свої посади.

Проте проти вищого керівництва РФ і, можливо, Білорусі в межах Спецтрибуналу вестимуть розслідування – для цього імунітет не перешкода. У результаті можуть підготувати обвинувальний висновок, хоча висунути звинувачення та видати ордер на арешт суд не зможе до зняття недоторканності, повідомило кореспондентку DW джерело.

У справі мають фігурувати близько двох десятків посадовців РФ зі списку Києва. Трибунал зосередиться на високопоставлених політичних та військових лідерах, відповідальних за планування, підготовку, ініціювання та здійснення злочину агресії проти України. Джерело додало, що США фактично відмовилися приєднуватися до засновників трибуналу після повернення до Білого дому Дональда Трампа.

Зауважимо, 4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Після початку роботи трибунал матиме повноваження притягати до відповідальності російських політичних і військових керівників, котрі несуть найвищу відповідальність за злочин агресії.

Додамо, Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Спеціальний трибунал створили на основі Ради Європи, до групи його засновників входить 41 представник.

Читайте також: Голова Міжнародного кримінального суду пообіцяла покарати Путіна за злочини в Україні

Довідка. Злочин агресії — окрема категорія міжнародних правопорушень, яка полягає у розв’язанні війни проти іншої держави. На відміну від воєнних злочинів та злочинів проти людяності, за які можуть бути притягнуті до відповідальності як рядові учасники, так і командири обох сторін, злочин агресії можна інкримінувати виключно вищому керівництву країни, що приймав рішення про напад. Тож, робота трибуналу насамперед стосуватиметься глави РФ Володимира Путіна.

Пізно ввечері 15 липня російські війська атакували Кривий Ріг. Після ракетного обстрілу місті вирує пожежа, попередньо, є постраждалі.

Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. 

Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.

15 липня заступник міністра енергетики Микола Колісник запевнив, що станом на сьогодні енергосистема є збалансованою, тож, відключення на літній період не передбачаються. Щобільше, згідно з даними відомства, енергетики вже відновили більш як половину знищених росіянами енергогенеруючих потужностей. 

Переважна більшість озброєння США, котре згідно з новою угодою Вашингтона з НАТО, повинне бути передана Альянсу для постачання в Україну, вже готове до відправки.