Україна та США підписали меморандум щодо надання 522 млн доларів для зміцнення енергосистеми
Джерело: меморандум на сайті посольства США в Україні
У межах меморандуму між Україною та США нашій державі виділять 522 млн доларів на зміцнення енергосистеми, зокрема 100 млн за виконання певних умов.
Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці для забезпечення стійкості енергосистеми України передбачає відновлення критичної інфраструктури, введення розподіленої генерації, а також реформування енергетичного сектору. Ще передбачено після війни сприяння переходу України до низьковуглецевої, конкурентоспроможної та інтегрованої до ЄС енергетичної економіки.
В угоді йдеться про наступні напрямки:
- відновлення електро-, теплоенергетичної та газової інфраструктури України, яка зазнала пошкоджень та встановлення магістральних автотрансформаторів;
- зміцнення стійкості енергосистеми до перебоїв у постачанні електрики;
- встановлення розподіленої газової генерації, наприклад, турбіни CCGT виробництва США;
- ширше впровадження розподіленої генерації з відновлюваних та інших джерел енергії в електроенергетиці та теплоенергетиці;
- посилення фізичного зв’язку України з європейськими газовими та електричними мережами.
Щодо захисту енергосистеми йдеться про фізичний антидроновий та антиракетний захист, кібербезпеку тощо.
Аби Україна отримала 100 млн доларів необхідно, щоб Кабмін до 30 жовтня затвердив новий статут та створив Наглядову раду ТОВ “Оператор ГТС України”. Строком до 30 листопада необхідно розпочати процедури проведення конкурсу на обрання членів Наглядової ради НАЕК “Енергоатом”, а до 31 грудня утворити ПАТ “Енергоатом”.
Крім того, до 1 квітня 2024 року Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг необхідно встановити порядок, обсяг, ступінь та періодичність подання інформації про оптову торгівлю енергоносіями, що стосуються законодавства REMIT.
- Президент США Джо Байден погодив передачу Україні ракет великої дальності ATACMS після місяців обговорень. Вашингтон може спорядити версію ракет, озброєну касетними боєприпасами, а не однією боєголовкою.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.