Україна та Велика Британія підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки

Джерело: Reuters

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак у п’ятницю, 12 січня, в Києві підписали безпекову угоду між двома країнами.

Зеленський заявив, що вона діятиме до вступу України в НАТО й назвав це “безпрецедентною угодою про безпеку”.

“Я радий, що ми уклали першу угоду з Великою Британією… Це основа для роботи з іншими партнерами”, – сказав Зеленський.

Він додав, що Україна та Велика Британія зможуть укласти додаткові секторальні угоди, якщо це буде необхідно.

Фото: Sky News

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив, що це “історичний день”.

“Угода між Великою Британією та Україною про співробітництво у сфері безпеки офіційно закріплює підтримку, яку Британія продовжуватиме надавати України, включаючи обмін розвідданими, медичну та військову підготовку та оборонно-промислову співпрацю”, – наголосив Єрмак. 

Він також описав ключові моменти угоди:

  • довгострокова підтримка України;
  • інформаційна безпека, боротьба з пропагандою, кібербезпека, захист критичної інфраструктури, оборонне та військове співробітництво, морська безпека, санкції проти ворога і досягнення справедливого миру, відповідальність Росії за злочини, відбудова України, гуманітарне співробітництво і макроекономічна стабільність;
  • Україна може використовувати найкращий британський військовий досвід та оборонне виробництво для забезпечення перемоги на полі бою, у тому числі у таких важливих галузях, як ракети великої дальності, протиповітряна оборона та артилерійські боєприпаси; 
  • будь-яке майбутнє російське вторгнення порушить Статут ООН і основоположні принципи міжнародного права, а також підірве євроатлантичну безпеку, в тому числі безпеку Сполученого Королівства. Тому, в разі збройного нападу на Україну, на прохання будь-якого з Учасників, відбудуться консультації протягом 24 годин для визначення заходів, необхідних для протидії або стримування агресії;
  • Сполучене Королівство зобов’язується, що за таких обставин, діючи відповідно до своїх правових та конституційних вимог, ним буде надано Україні швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу. 

Нагадаємо, що Ріші Сунак також заявив, що Велика Британія надасть найбільший пакет військової допомоги Україні на суму 2,5 мільярда фунтів стерлінгів протягом 2024-2025 років.

29 лютого президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що його заява відносно можливості направлення військ європейських країн до України “ретельно продумана”.

Начальник КМВА Сергій Попко заявив, що російські війська не відмовилися від своїх стратегічних цілей, тож повторний наступ на Київ залишається цілком реальним сценарієм.

Спікер Майк Джонсон заявив, що конгресмени працюватимуть над врегулюванням безпеки кордону та уникненням “шатдауну” – часткової призупинки роботи урядових установ, що може настати у разі, якщо не затвердять бюджет.

29 лютого міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок провела паралелі між розвитком подій у невизнаному Придністров’ї та ситуацією на сході Донбасі.

29 лютого президент Володимир Зеленський призначив бригадного генерала Володимира Карпенка командувачем Сил логістики Збройних Сил України.