Україна та Японія підписали безпекову угоду терміном на десять років

Джерело: Володимир Зеленський/X

13 червня, на полях саміту G7, Україна та Японія підписали десятирічну угоду про гарантії безпеки.

Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда в Італії підписали двосторонню угоду. Японія стала 16-ю країною, котра підписала таку угоду.

Згідно з умовами документа, у 2024 році Японія надасть Україні $4,5 млрд і підтримуватиме протягом усього 10-річного терміну дії угоди. Зобов’язання містять допомогу у сфері безпеки та оборони, гуманітарну допомогу, технічну та фінансову співпрацю, а також спільні зусилля щодо Формули миру.

Крім того, угода передбачає санкції проти РФ та зусилля щодо притягнення агресора до відповідальності.

Ми також дуже цінуємо, що Японія співпрацюватиме з Україною у відбудові та відновленні. Для Японії такий тип угоди та такий рівень підтримки є проривом. Ми бачимо це і дякуємо Японії за її непохитну солідарність з нашою країною та народом, а також за відданість справі захисту життя та міжнародного права, — зазначив Зеленський.

Нагадаємо, 12 липня на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті збереження вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.

Лідери G7 зазначили, що інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, сильної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цієї Спільної декларації в будь-який час.

Відтоді декларацію про намір підписали понад 30 країн.

Читайте також: Гарантії безпеки: про що саме Україна підписує угоди з союзниками

У січні Велика Британія стала першою країною, яка підписала з Україною безпекову угоду терміном на десять років, до цього часу Київ сподівається увійти в НАТО.

До цього угоди з Києвом підписали 15 країн.

  • 12 червня президент США Джо Байден вирушив до Італії для зустрічі з лідерами Великої семи, плануючи посилити тиск на Росію через повномасштабну війну проти України та на Китай через його підтримку Москви.
  • 11 червня речник Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам, що Сполучені Штати Америки оголосять про нові санкції та експортний контроль проти Росії під час саміту G7 на півдні Італії, котрий розпочнеться 13 червня.
  • Країни Великої сімки та Європейський Союз вивчають способи натиснути на банки, які допомагають Росії уникати санкцій.

На заході Україні через аномальну спеку сталися пожежі на енергетичних обʼєктах. Всього сталися два інциденти.

В Україні не буде автоматично накладатися штраф на тих, хто не оновить свої військово-облікові дані до 16 липня, розповів директор Департаменту кадрової політики Міноборони України Марк Андрусяк.

Україна має намір підписати три нові угоди щодо гарантій безпеки. Вже ведеться робота над двома з них. 

Прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс заявив про свій намір здійснити візит до України найближчими тижнями.

В Україні триває 872-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 559 тисяч осіб.