Україна запускає спільні аукціони для торгівлі електроенергією з Угорщиною і Словаччиною
Джерело: “Укренерго”
“Укренерго” запускає спільні аукціони з Угорщиною та Словаччиною за європейськими правилами.
Доступ до міждержавних інтерконекторів Україна – Словаччина та Україна – Угорщина буде розподілятися на спільних аукціонах на європейській універсальній платформі розподілу JAO (Joint Allocation Office). Це означає, що після запуску спільних аукціонів з цими країнами Україна торгуватиме електроенергією з усіма сусідніми державами ЄС за європейськими правилами.
Перші спільні аукціони з розподілу доступу до міждержавних інтерконекторів між Україною та Угорщиною відбудуться 22 лютого 2024 року на платформі JAO. Саме в цей день на JAO почнуть діяти правила добового розподілу, затверджені регуляторами обох країн.
День постачання – 23 лютого. Час та обсяг визначеної потужності буде оприлюднено напередодні.
Спільні аукціони між Україною та Словаччиною на платформі JAO відбудуться 4 березня 2024 року, з днем постачання – 6 березня. Дату аукціону визначено так само за правилами добового розподілу, затвердженими регуляторами обох країн.
Процедура спільних аукціонів передбачає, що доступ до міждержавних перетинів в експортному та імпортному напрямах розподілятимуться одночасно з Угорщиною та Словаччиною.
Нагадаємо, з 2 листопада 2023 року на платформі “Укренерго” відбуваються спільні аукціони з Румунією, а з 16 січня 2024 року на платформі JAO проводяться спільні аукціони з Польщею.
Комерційний обмін електроенергією з Угорщиною не відбувався з 2022 року. Перехід на європейські правила торгівлі електроенергією дозволив відновити цей напрям. А зі Словаччиною діяли односторонні аукціони лише за участі українських учасників ринку, таким чином на території України була можливість розподіляти лише українську частину перетину.
- У вересні Україна експортувала 111,1 тисячі МВт-год, що є рекордним обсягом електроенергії за увесь 2023 рік. Електроенергія надходила до Молдови та Словаччини.
- Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що українські газові сховища допомагають Європі запобігти енергетичній кризі та суттєвому зростанню ціни на газ в опалювальний сезон.
- Європейські газові трейдери почали зберігати природний газ в Україні, щоб скористатися нижчими цінами та наявними потужностями, попри ризики, пов’язані з війною Росії в Україні.
Керівник секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко заявив, що українські журналісти, які перебувають в російському ув’язненні, зазнають тортур.
Президент США Дональд Трамп повідомив, що планує зустріч із главою Української держави Володимиром Зеленським цього або вже наступного тижня для підписання угоди про постачання корисних копалин.
Новий уряд Німеччини більш жорстко ставитиметься до Росії та активніше підтримуватиме Україну. Лідер партії ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, майбутній канцлер, виступав за передачу Києву далекобійних ракет Taurus, а тепер заявив про готовність реалізувати європейську безпеку без допомоги США. Окрім того, партнерами його партії можуть стати “яструби” з відхідного уряду.
Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина повідомила, що Україна та США перебувають на фінальному етапі переговорів стосовно угоди про українські рідкісноземельні метали.
24 лютого Генасамблея ООН підтримала резолюцію проти Росії, яку раніше запропонували Україна з рештою країн Європи.