Українці стежать за подіями у Курській області з відчуттям задоволення і страху – CNN
Джерело: CNN
Журналісти поспілкувались з українцями, які живуть поблизу російського кордону, через тиждень після того, як ЗСУ увійшли на територію РФ. Люди зізнались, що ця ситуація викликає у них змішані відчуття: справедливості разом зі страхом того, що буде далі.
21-річна Ганна Федорківська, яка прийшла до евакуаційного центру Сум разом зі своєю 72-річною бабусею, сказала журналістам, що вторгнення на Курщину — це наслідки вторгнення РФ в Україну.
“Ми зайшли на їхню територію не тому, що хотіли, а тому, що вони прийшли у наш дім і забрали наше мирне життя. Тепер їм доведеться це пережити. Сподіваюсь, що це буде не дарма, і ми знайдемо мир”, — сказала вона.
Ганна та її бабуся — одні зі сотень українців, яких евакуювали з прикордонних населених пунктів останніми днями. Дівчина розповіла, що її 85-річний дідусь наполіг, що залишиться вдома.
“Рятуй свою бабусю, а я охоронятиму те, що у нас є”, — сказав він онуці.
Несподіване вторгнення України на російську територію також змусило українців думати про те, що станеться, коли Росія накопичить достатньо сил, аби дати відсіч.
“Бажаю нашим хлопцям успіху, тому що, якщо вони не втримають захоплені зараз землі, думаю, на Сумщині буде багато бід. Я думаю, це буде другий Маріуполь”, — сказав журналістам Сергій Земляков, колишній військовий, який воював на Донбасі у 2014-2015 роках.
Працівниця відділу соцзахисту на Сумщині Ніла Бугайова розповіла, що за останні дні до них звернулись сотні українців.
“Евакуація посилилась за останній тиждень… коли почався обстріл Сумського району, люди не могли залишатись, тому виїхали. У п’ятницю було 270 осіб, у суботу —382, у неділю — 250”, — розповіла вона.
Це набагато менше, аніж у Курській області, де влада каже, що евакуювала близько 180 000 осіб, а ще тисячі осіб евакуювали із сусідніх російських областей.
Однак українці не жаліють своїх сусідів.
Бабуся та дідусь Ганни залишились у Миропіллі після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році — попри те, що село, яке з трьох боків оточене Курською областю, перебувало під постійними обстрілами.
Та зараз, після вторгнення України, цей район став ще небезпечнішим.
“З початком Курської операції артилерійські та мінометні обстріли припинились, тому що наші хлопці відігнали їх від кордону. Але атаки КАБів посилились. Тепер вони не можуть атакувати нас артилерією, тому стріляють з літаків. Ми хочемо, щоб люди зрозуміли, що таке жити під постійними обстрілами, жити у місці, де ти жив все життя, у місці, в яке ти вклав серце і душу, де ти виростив своїх дітей, ходив до школи… І ви змушені виїхати і переїхати кудись ще, тому що зараз йдуть постійні обстріли”, — сказала Ганна.
Покинула своє помешкання за 4 км від російського кордону, у селі Велика Рибиця, й Олена Лозко.
“Ми дуже раді, що наші солдати атакують, але нам дуже страшно. Нам немає куди йти і ми дуже боїмось цих КАБів. Ситуація погіршується”, — сказала вона.
Ті, хто живе далі від лінії фронту, сподіваються, що якщо росіяни випробують на собі те, що вони принесли в Україну — війна припиниться.
“Це сигнал Росії про те, що будь-який рух може принести реакцію. Ви нападаєте — ми також нападаємо”, — сказав Борис Ломако, власник кафе у Харкові.
Він висловив сподівання, що наступ України допоможе його місту дихати спокійно.
“Для мене життєствердним є те, що ми збираємось боротись за наші кордони і робимо більше, ніж просто витісняємо росіян назад на лінію фронту. Ви заходите на нашу територію — ми заходимо на вашу. Психологічно це зміна позицій у цій війні”, — додав він.
40-річний киянин Андрій Легін сказав, що боїться реакції Путіна, якого він назвав “божевільним диктатором”.
“Росія може відповісти у будь-який спосіб, починаючи з божевільної воєнної відповіді. Чи, можливо, серед росіян станеться якесь зрушення, тому що війна перейшла на їхню територію. Подивимось, як відреагують росіяни”, — сказав він.
Однак він висловив впевненість у тому, що навряд чи це принесе якусь користь українцям.
“Але якщо це — єдиний спосіб закликати до миру, то, можливо, він спрацює”, — додав він.
- Україна планує відкрити гуманітарні коридори для евакуації жителів Курської області через активні бойові дії в регіоні. Про це повідомила віцепрем’єр-міністерка і міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
- Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зазначив, що за необхідності в Курській області будуть створені військові комендатури.
За оцінками аналітиків, українська операція в Курській області спричинила збільшення стимулів для Росії до участі в обміні військовополоненими. Таким чином, 14 вересня Україна та Росія провели третій обмін військовополоненими з моменту початку операції ЗСУ на Курщині.
П’ять колишніх міністрів оборони та експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон закликали главу уряду Кіра Стармера дозволити Україні використовувати ракети великої дальності Storm Shadow для ударів по території Росії навіть без згоди США.
Українські війська 14 вересня продовжили просування в Глушковському районі Курської області. Зокрема ЗСУ вдалося просунутися у полях на південь від Тьоткіно і на північ від Суджі та захопити кілька сіл.
15 вересня відзначається Міжнародний день демократії, Всесвітній день боротьби з лімфомами, Всесвітній день афро, Міжнародний день крапки, День народження Грінпіс. За церковним календарем вшановують пам’ять святого великомученика Микити.
За даними синоптиків, у неділю, 15 вересня, в низці областей України очікуються дощі з грозами.