Українські хакери зламали департамент інфокомунікацій МО РФ: що вдалося дізнатися
Джерело: InformNapalm
Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm отримала унікальну внутрішню документацію та доступи до програмного забезпечення, котрі використовують російські військові пропагандисти, від українських хакерів групи “Кібер спротив”, яким вдалося зламати департамент інформації та масових комунікацій міністерства оборони РФ.
Як пояснили у спільноті, департамент інфокомунікацій МО РФ – це “царство” Ігоря Конашенкова, який “щоденно озвучує своїм ротом російські зведення із зони бойових дій”.
Активісти також встановили, що інформаційно-аналітична система онлайн-моніторингу ЗМІ в Росії має назву “КАТЮША”.
За словами представників InformNapalm, для обізнаних в системах моніторингу медіа “Катюша” – це система, яка є своєрідним російським аналогом SemanticForce. Розробником, своєю чергою, є приватна компанія “M13”.
“Вони стверджують, що спеціалізуються на інформаційних технологіях у сфері медіамоніторингу. Мають три системи: “АРСЕНАЛ”, “АРЕНА” та “КАТЮША”. Їхнє ПЗ використовують в адміністрації президента РФ, уряді, федеральних міністерствах і відомствах, регіональних державних органах виконавчої влади, комерційних компаніях і громадських організаціях. У 2021 році МО РФ купила ліцензію на користування “Катюшею”, виділивши на це 320 млн руб. до 2023 року включно”, – йдеться в матеріалі.
При цьому вказано, що система аналізує переважно російський інформаційний простір. Західні й українські медіа присутні в базі, але їх потрібно шукати вручну. На загальну картину вони не впливають. А будь-який аналіз переважно базується тільки на російських цензурованих і самоцензурованих джерелах.
Відтак, як зауважили співрозмовники, цінність такої системи полягає лише у відображенні російської інформаційної дійсності: детально простежуються розгалужена мережа підконтрольних медіа, скоординовані інформаційні хвилі, тотальна цензура (при чому більше самоцензура), паралельна реальність, “переможна перемога”.
Утім, “негативні новини” в системі також можна знайти.
“Але на одну “негативну” новину розгалужена російська система пропаганди накидує десятки позитивних новин, досить ефективно переключає увагу, зміщує акценти. Після успішного ураження штабу ЧФ РФ, 22 вересня, ми особисто слідкували в онлайн-режимі, як російська машина пропаганди швидко реагувала і, на ходу адаптуючись, формувала зовсім інші сенси”, – мовиться в повідомленні.
Хакери “Кібер Спротиву” також знайшли та передали InformNapalm лист Конашенкова до заступника гендиректора ВГТРК (“Россия-1”, “Россия-24”) Шестакова. Зокрема в листі згадуються “неблагонадійні” російські Telegram-канали.
Оскільки РФ готується до президентських виборів, Кремль, найімовірніше, розпочав “останню хвилю зачистки Telegram від будь-яких проявів нелояльності до вищого російського керівництва”.
“13 листопада ми всі спостерігали дивні конвульсії російських медіа із заявою групи військ “Днєпр” про жест доброї волі на Херсонщині. Провідні російські медіа опублікували, а потім через декілька хвилин “анулювали” (ще один російський новояз) новину. Тоді десятки “експертів” та аналітиків” розійшлися у своїх версіях того, що відбулося. Українська ж сторона тоді заявила, що це російська інформаційна спецоперація, і ніякої підготовки росіян до відступу не спостерігається”, – нагадали у спільноті.
Примітно, що лист Конашенкова датований 14 листопада, тоді як заява про відступ групи “Днєпр” була опублікована й “анульована” 13 листопада.
“Що це, як не провокація? Ніщо і ніхто не може заважати Путіну тріумфально провести вибори в тиші. Диктатура не любить нелояльності. Тому вже 17 листопада Росія посилює контроль над інтернетом, що, на думку аналітиків ISW, є черговим проявом інформаційної цензури та спробою обмежити вільний доступ до інтернету, розраховуючи таким чином “проконтролювати” вибори Путіна”, – підсумували активісти.
- У Центрі національного спротиву поінформували про спроби росіян посилити пропаганду на тимчасово окупованих територіях півдня. Зокрема окупати намагаються подолати дефіцит так званих “журналістів” на ТОТ.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.
Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.