Умови для перемир’я, «труба» Європі, Курський напрямок: головне з пресконференції Путіна

Джерело: сайт Кремля

Очільник Кремля Володимир Путін провів спільну пресконференцію з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Вони згадали, зокрема, й про Україну.

Про перемир’я

Ми згодні з пропозиціями припинити бойові дії, але виходимо з того, що це припинення повинне бути таким, що призвело б до довгострокового миру й усунуло б початкові причини цієї кризи.

Тепер щодо готовності України до припинення бойових дій. Ви знаєте, американо-українська зустріч у Саудівській Аравії зовні, можливо, має вигляд ухвалення рішення українською стороною під американським тиском. Насправді переконаний абсолютно в тому, що українська сторона мала б просити про це в американців найнаполегливішим чином, виходячи з тієї ситуації, яка складається, як зараз тут щойно було сказано, на землі.

Путін сказав, що “напевно, багато хто помітив”, як напередодні він був у Курській області та став вихвалятись “успіхами” на Курському напрямку.

Що там відбувається? Там ситуація повністю під нашим контролем, і угруповання, яке вторглося на нашу територію, перебуває в ізоляції. Це повна ізоляція і повний вогневий контроль. Управління українськими військами всередині цієї зони вторгнення втрачено. І якщо на перших етапах, буквально тиждень-два тому, українські військовослужбовці намагалися виходити звідти невеликими групами, тепер це неможливо. Вони намагаються вийти звідти зовсім маленькими групами — дві-три людини, тому що все перебуває під нашим повним вогневим контролем.

Техніка кинута повністю, вивести її неможливо, вона там залишиться, це вже гарантовано. А якщо найближчими днями відбудеться фізичне блокування, то вийти взагалі ніхто не зможе. Буде тільки два способи: здатися в полон або загинути. І в цих умовах, мені здається, для української сторони дуже добре було б домогтися перемир’я хоча б на 30 діб. І ми за, але є нюанси. 

Умови РФ для припинення вогню

Перше. Що ми будемо робити з цією ділянкою вклинення в Курську область? Якщо ми припиняємо бойові дії на 30 діб — що це означає? Що всі, хто там перебуває, будуть виходити без бою? Ми їх звідти повинні випустити після того, як вони скоїли масу злочинів проти мирних громадян? Чи українське керівництво дасть їм команду скласти зброю, просто здатися в полон? Як це буде? Незрозуміло.

А як будуть вирішуватися інші питання на всій лінії зіткнення? А це майже дві тисячі кілометрів. І там, як ви знаєте, російські війська наступають практично на всіх ділянках бойового зіткнення. І там теж створюються умови для того, щоб ми взяли в блокування цілі досить великі підрозділи.

Отже, ці 30 діб будуть як використовуватися? Для того, щоб в Україні продовжилася примусова мобілізація? Для того, щоб туди постачали зброю? Для того, щоб мобілізовані знову підрозділи пройшли підготовку? Чи нічого цього не буде робитися?

Тоді виникає питання: як будуть вирішуватися питання контролю, верифікації? Як ми можемо і як нам буде гарантовано, що нічого подібного відбуватися не буде? Контроль як буде організовано? Сподіваюся, що на рівні здорового глузду це всім зрозуміло. Це все серйозні питання.

А хто буде віддавати накази на припинення бойових дій? І яка ціна цим наказам? Ви уявляєте — майже дві тисячі кілометрів! Хто визначить, де і хто порушив можливу домовленість про припинення вогню протягом двох тисяч кілометрів? І потім хто на кого буде звалювати порушення цієї домовленості? Це все питання, які потребують свого кропіткого дослідження з обох сторін.

Тому — сама по собі ідея правильна, і ми, безумовно, її підтримуємо, — але є питання, які ми повинні обговорити. Думаю, що нам потрібно і з американськими нашими колегами, партнерами щодо цього переговорити, можливо, з Президентом Трампом зателефонувати і разом із ним пообговорювати. Але сама по собі ідея закінчити цей конфлікт мирними засобами нами підтримується.

“Труба” Європі

О. Лукашенко:

Хочу звернути увагу, оскільки з журналістами зустрічаємося, знаєте, знову таке, вибачте, пророцтво: якщо росіяни, Росія домовиться зі США – “труба” Європі та Україні разом узятим. У переговорному процесі Росії і США, в їхніх руках сьогодні перебуває доля цієї Європи, яка повела себе і поводиться досі недалекоглядно. (…)

В.Путін:

Хотів додати до того, що сказав Олександр Григорович, щодо “труби” для Європи, якщо США і Росія про щось домовляться. Так, дійсно: якщо, скажімо, США і Росія домовляться про співпрацю в галузі енергетики, то газова труба для Європи може бути забезпечена, і це піде на користь Європі, тому що вони будуть отримувати дешевий російський газ.

Бої в Суджі Курської області

Учора під час доповіді командувач угруповання “Північ” і його заступник мені сказали: завтра Суджа буде в наших руках. Саме так і сталося.

Я хочу подякувати всім нашим бійцям, які вирішили це завдання. Упевнений, що всі плани, які намічені на ділянці вклинення в Курську область, будуть виконані так само як і на інших ділянках бойового зіткнення. Не тільки Суджа, а й прилеглі населені пункти, ми зараз забираємо їх один за одним, — усі прилеглі населені пункти, всю агломерацію. І виходячи з того, як складатиметься ситуація на землі, будемо домовлятися про наступні кроки у справі припинення конфлікту і виходу на прийнятні для всіх домовленості.

Повернення західних компаній на ринок РФ

Ми не закривалися ні від кого і нікого не виганяли. Тим, хто хоче повернутися, ми говоримо: ласкаво просимо, welcome в будь-яку секунду. Але, природно, виходити будемо з тієї ситуації, яка склалася на сьогодні: якщо ніші зайняті, то, відповідно, вони зайняті, жодних преференцій для повернення на наш ринок ми ні для кого створювати не будемо.

Водночас звісно, повернення якихось західних партнерів на наш ринок може і доброчинно позначитися на діяльності і їхніх компаній, і наших компаній. Уже сьогодні в закритому поки що режимі, але ведемо переговори з ініціативи деяких наших партнерів про можливе повернення на наш ринок. Усе спокійно, гідно, з повагою один до одного і з дотриманням взаємних інтересів.

“Вибори” в Білорусі та Росії

Розширюються можливості для активнішого залучення громадян до суспільного і політичного життя. Так, відповідно до підписаного сьогодні протоколу про поправки до договору від 1998 року про рівні права громадян двох країн росіяни, які постійно живуть на території Білорусі, і білоруси, які проживають на постійній основі в Росії, можуть тепер брати участь у місцевих виборах і як виборці, і як кандидати.

Заміна “Євробаченню”

Зрозуміло, сьогодні детально обговорювалося російсько-білоруське гуманітарне співробітництво, питання підтримки і примноження тісних взаємозбагачувальних зв’язків між народами двох країн. У цьому контексті розраховуємо, що білоруські артисти візьмуть участь у міжнародному музичному конкурсі “Інтербачення” в Москві, який заплановано на вересень поточного року. Таке творче змагання талановитих виконавців було дуже популярним у 70-80-ті роки, і ми вирішили відродити цю добру традицію його проведення.

  • Кремль звертається до російських компаній з закликом повідомити, про зняття яких санкцій просити у Сполучених Штатів перед майбутніми перемовинами.
  • За даними ЗМІ, Росія висунула США список вимог щодо угоди про припинення війни в Україні та щодо перевантаження відносин між Москвою та Вашингтоном.
  • Росія прагне затягнути війну та нав’язати Заходу свої умови мирного врегулювання. Про це свідчить документ, підготовлений для Кремля московським аналітичним центром, який тісно співпрацює з Федеральною службою безпеки.

Російська служба “Радіо Свобода” з 15 квітня зупинила мовлення в середньохвильовому діапазоні 1386 кГц. У медіа не уточнили тривалість зупинення трансляції.

Європейський Союз попередив президента Сербії Александара Вучича, що його участь у параді 9 травня в Москві може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях країни.

15 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону “Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)”.

Попри заявлену мету скоротити торговельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.

15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.