Усик і шабля Мазепи після бою з Ф’юрі: як вдалося привезти її до Саудівської Аравії

Джерело: Ярослава Гресь, співзасновниця та керівна партнерка комунікаційної агенції Gres Todorchuk у Facebook

Після перемоги над Тайсоном Ф’юрі Олександр Усик здивував світ, піднявши на ринзі шаблю гетьмана Івана Мазепи. Цей момент став не лише символом спортивного тріумфу, але й потужним культурним жестом, що привернув увагу до української історії.

Ідея використати шаблю як символ належала команді Gres Todorchuk, яку підтримали кілька організацій. Усик швидко підтримав пропозицію, отримавши три варіанти артефактів від Чернігівського обласного історичного музею. Обрання шаблі Мазепи зайняло у нього лише п’ять хвилин.

Фото: Ярослава Гресь

Для реалізації проєкту було залучено 12 команд, включно з Міністерством культури, МЗС, Чернігівською ОДА, посольством у Саудівській Аравії та іншими організаціями. Особливо складно було забезпечити транспортування шаблі до Саудівської Аравії з дотриманням музейних норм.

На рингу шабля з’явилася через дев’ять хвилин після перемоги Усика. Її винесли у футлярі, а потім розмістили на червоному оксамиті. Вперше в історії музейного діла й боксу артефакт такого рівня показали на спортивній арені.

Організація охорони шаблі також була на високому рівні: її захищало більше людей, ніж самого Усика.

Фото: Getty Images

Проєкт став можливим завдяки зусиллям громадської організації Ukraine WOW, створеної для популяризації української культури. Команда вже планує наступні проєкти, які, за їх словами, продовжать привертати увагу до України у світі.

Шабля Мазепи, піднята Усиком, викликала хвилю інтересу в міжнародних медіа. Кількість пошукових запитів про гетьмана Мазепу значно зросла, а подія стала обговорюваною в багатьох країнах.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.