Утома, напруження і надія – три емоції, які найчастіше помічають у собі українці
Джерело: дослідження Gradus Research та МОЗ України
За результатами опитування, проведеного на початку 2024 року у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, 13% респондентів визначають свій ментальний стан як незадовільний.
Цей показник зріс, порівняно з 2023 р., на два відсоткових пункти (в. п.). Загалом 36% опитаних вважають свій ментальний стан задовільним, а 51% – оцінюють його на середньому рівні.
Більшість (77%) оцінює свій стан, спираючись на власні відчуття та переживання (цей показник зменшився, порівняно з 2023 р. на чотири в. п.).
Емоції, що найбільше переважають останнім часом
Три найпоширеніші емоції, які відзначають у себе опитані українці: втома (46%), напруження (44%) і надія (31%). Порівняно з 2023 роком, збільшилась кількість тих, хто переживає напруження, страх, гнів, роздратування, безсилля, розчарування та відчай, та зменшилась частка тих, хто відчуває надію.
77% переживали останнім часом стрес та сильну знервованість. Цей показник залишився незмінним, порівняно з попередньою хвилею дослідження. Основними причинами такого стану люди називають:
- повномасштабну війну з Росією (72%),
- фінансові труднощі (41%),
- соціально-політичну ситуацію в країні (38%, показник зріс на 4 в. п.)
- стан власного здоровʼя (30%),
- стан здоровʼя близьких (25%),
- робота, робочі питання (21%).
Кому психологічна допомога потрібна зараз найбільше
Відчували необхідність у психологічній допомозі впродовж останніх 6 місяців 40% респондентів. Натомість звернулися по таку допомогу 28% опитаних.
При цьому під час повномасштабної війни 3% людей відвідують психолога/психотерапевта регулярно; 8% – у разі виникнення проблеми або за необхідності; 40% – ніколи не відвідували психолога/психотерапевта, але не виключають такої можливості; 38% – ніколи не відвідували і не планують; 11% – не відповіли.
Наразі, на думку опитаних, найбільше потребують психологічної допомоги такі групи людей:
- військові, що були залучені до бойових дій (47% – показник зменшився на 9 в. п.),
- ті, хто втратили близьку людину внаслідок війни (36% – зменшився на 11 в. п.),
- всі українці (29% – зріс на 14 в. п.),
- цивільні з досвідом перебування в окупації (24%),
- цивільні, що перебували поблизу або безпосередньо у зоні активних бойових дій (23%),
- ті, чиї близькі перебувають у складі ЗСУ (23%).
Бар’єри звернення по психологічну допомогу
Українці не звертаються по допомогу фахівців найчастіше через те, що:
- Не вважають свої проблеми достатніми для звернення (29%),
- Були впевнені, що зможуть впоратися самостійно (25%),
- Це дорого (23%),
- Є ті, кому зараз це потрібніше (22%),
- Не вважають, що це допоможе (20%).
Щоб впоратися із нервозністю або стресом, українці продовжують проводити час в інтернеті (39%), переглядати ТБ/фільми/серіали (34%) чи спілкуватися з друзями, сім’єю (32%).
У МОЗ нагадали, що відчуття тривоги та порушення сну – найчастіші скарги щодо ментального здоровʼя, з якими пацієнти зверталися до сімейного лікаря у 2023 році.
“Якщо відчуваєте такі або подібні симптоми, не ігноруйте їх, а звертайтеся до сімейного лікаря. Він надасть базові послуги у межах своєї компетенції, а за потреби скерує до вузького спеціаліста”, – закликали у МОЗ.
Наразі 10 255 лікарів “первинки” (сімейні лікарі, терапевти та педіатри) надають послуги з охорони ментального здоровʼя у 983 медзакладах, які підписали договір із НСЗУ на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
Довідково. Третя хвиля дослідження Gradus Research “Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни: хвиля 3” проводилася у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя – ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”, який виконує організація “Пакт”.
- Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час україно-німецької конференції з ментального здоровʼя, психосоціальної підтримки та реабілітації повідомив, що у 2023 році запит на психологічну допомогу збільшився майже вдвічі.
- Перший заступник міністра охорони здоровʼя України Сергій Дубров під час засідання ВООЗ заявив, що через повномасштабну війну більшість населення України потребує психосоціальної підтримки.
- В умовах повномасштабної війни переважна більшість населення України скаржиться на тривожність, напругу та порушення сну. У МОЗ поінформували, з якими проблемами ментального здоровʼя можна й потрібно звертатися до сімейних лікарів та педіатрів, котрі допомагатимуть долати проблеми.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.