В 11 разів зросла захворюваність на кір в Україні

Джерело: Національний портал з імунізації

З початку року в Україні проти аналогічного періоду минулого року захворюваність на кір зросла більш ніж в 11 разів, поінформував заступник Генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко.

Так, за шість місяців вже зареєстрували 1196 випадків захворювання на кір. Якщо порівнювати це з минулорічним аналогічним періодом, то маємо зростання захворюваності більше, ніж в 11 разів.

Серед причин такої ситуації:

  • висока контагіозність (заразливість) захворювання: після контакту з хворим дуже велика кількість осіб може захворіти;
  • циклічність спалахів кору: кожні 5-6 років  – після того як накопичуються певні прошарки неімунних дітей – відбувається збільшення захворюваності на кір;
  • підвищення захворюваності в країнах, які межують з Україною: в Румунії, Угорщині, Молдові.

Вакцинація проти кору є найефективнішим засобом профілактики цього захворювання, тому вона є обов’язковою для дітей, наголошує Даниленко. Адже специфічного лікування кору нема, лише симптоматичне.

Кір не є “легкою” хворобою: він особливо небезпечний своїми ускладненнями. Це може бути широке коло захворювань, найпоширеніші з яких – пневмонія (запалення легень), енцефаліт (запалення мозку), отит (запалення вух). Але можливі ускладнення і з боку інших органів та систем, тобто чітко окреслити коло органів, які можуть бути уражені внаслідок кору, дуже складно.

На першому етапі хвороби є ризик сплутати кір з іншими захворюваннями, адже початок схожий з початком багатьох інших хвороб, зазначає Даниленко. До перших симптомів кору належать лихоманка, кон’юнктивіт, риніт. Такі симптоми можуть тривати до 7 днів і нагадувати звичайну ГРВІ. За 4 дні до появи специфічної висипки хворий починає виділяти вірус і вже є джерелом інфекції. Далі можуть з’явитися характерні білі плями на поверхні щік – так звані плями Бельського-Філатова-Коплика – та поетапна висипка (починаючи з голови й до тулуба та нижніх кінцівок).

Даниленко закликав не займатися самолікуванням. Навіть після появи перших симптомів ГРВІ порадив звертатися за медичною допомогою, і щодо подальшого ведення пацієнта рішення вже прийматиме сімейний лікар.

Якщо говорити про Україну в цілому, то за минулий рік ми маємо близько 90% охоплення вакцинацією дітей. За 5 місяців поточного року маємо виконання плану охоплення щепленнями до 40%, тобто до кінця року плануємо вийти на 90+% виконання охоплення щепленнями проти кору дітей, – зазначив експерт.

За його оцінкою динаміка поширення кору в Україні є стрімкою, проте контрольованою та очікуваною. Втім, можливе подальше зростання захворюваності восени – через масові скупчення дітей в організованих колективах під час навчального процесу.

Довідка. В Україні, як і в більшості країн світу, для захисту проти кору використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. 

  • У 2023 році в Україні на кір захворіло 65 людей — це ушестеро більше, ніж у 2022 році, коли було зафіксовано 11 хворих.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури прокоментували численні акції протести у низці міст після ухваленням Верховною Радою поправок до законопроєкту №1244, що фактично нівелюють незалежність НАБУ та САП.