В колонії Мордовії росіяни катують викраденого в Ізюмі 73-річного американця, – NYT

Джерело: NYT

Після багатомісячної тиші 73-річного американця Стівена Джеймса Габбарда, котрого російські військові вивезли з його будинку в Ізюмі на початку повномасштабного вторгнення в Україну, виявили у колонії ІК-12 у Мордовії. Там, засудженого в Росії за статтею про найманство, колишнього вчителя зі США неодноразово катували через національність.

Державний департамент США визнав Габбарта “неправомірно затриманим” у Росії, що свідчить про те, що Сполучені Штати вважають звинувачення проти нього сфабрикованими. Це робить його одним із ключових кандидатів на можливий обмін ув’язненими між США та РФ.

У жовтні 2024 року російський суд засудив Габбарда майже до семи років колонії, звинувативши у “найманстві” та участі у боях на боці України.

Після винесення вироку дані про справу зникли з публічного доступу – навіть ім’я його адвоката видалили з реєстрів. Як з’ясувала The New York Times, Габбард утримується в колонії ІК-12 у південно-західному регіоні Росії Мордовії, який ще називають “тюремним краєм”.

За словами адвоката Мартіна де Лука, з квітня команді вдалось тричі поговорити з Габбардом.

Йому довелося складно ці три з половиною роки, – зазначив де Лука.

Звільнені з полону українські військові, котрі перебували з ним у неволі, розповіли, що його катували через те, що він американець: били, змушували стояти весь день, майже не годували та не надавали медичної допомоги. Українські оборонці зізналися, що боялись за його життя.

Габбард родом із Мічигану, служив в авіації США, згодом переїхав до Японії, де викладав англійську. У 2012 році оселився на Кіпрі, після чого перебрався до Ізюма на Харківщині. Він продовжував онлайн викладати японським студентам.

Росіяни викрали американця з його будинку під час повномасштабного наступу на Україну у 2022 році.

Державний департамент США неодноразово вимагав звільнення Габбарда та доступу до нього. Зауважується, що американське посольство в Москві досі не отримало дозволу на відвідування, попри міжнародні зобов’язання Росії.

Раніше стало відомо, що російська влада створила систему підпільних тюрем для утримання українських військовополонених.

Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.

Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.

Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.

Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.

Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.

Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.

Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.

Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.

Довідка. За даними Офісу президента України станом на 1 травня, у Росії утримують близько 8 000 українських військовополонених та понад 16 тисяч цивільних українців. 

17 червня росіяни атакували Херсон дронами, внаслідок чого загинули двоє осіб.

У перший день міжнародного фестивалю Art Basel Unlimited 2025 на підлозі біля диптиха “Вперед II” російського художника Еріка Булатова невідомі написали “Russia is a terrorist state”.

Міноборони розробляє проєкт постанови Кабінету Міністрів України, котрий передбачає порядок і розміри грошової винагороди для військовослужбовців за впровадження та використання інноваційних розробок.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 червня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, виступаючи перед депутатами Європарламенту у Страсбурзі, заявила, що Росія планує розширити театр воєнних дій у Європі, про що свідчать безпрецедентні військові витрати.